Gazdaság
Olcsóbb lesz külföldről a mobilozás
A barangolásos telefonhasználat különdíja az unió valamennyi tagállamában lépcsőzetesen szűnik meg
Az európai parlamenti képviselők és az EU még lett elnöksége – éppen az átadás-átvétel előtti nap – megállapodott abban, hogy az unió területén 2017. június 15-től eltörlik a roamingdíjakat. Az országhatárokat átlépő, barangolásos mobilhasználat különdíja lépcsőzetesen szűnik meg. Jövő április 30-tól legfeljebb percenként öt eurócent (15 forint) roamingdíj felszámítása válik majd lehetővé telefonálás esetén, két cent SMS-enként, valamint adatforgalomban minden megabyte után csak öt centtel lehet majd megterhelni a felhasználók pénztárcáját.
Ehhez hosszú időnek kellett eltelnie. Az Európai Parlament és az Európai Bizottság (EB) a roamingdíjak mielőbbi eltörlése mellett kardoskodott, a tagállami kormányokat megjelenítő tanácsban azonban ezt nem sikerült keresztülvinnie. A tét évente mintegy nyolcmilliárd euró (2480 milliárd forint), ugyanis a telefont használók ennyi pénzt fizetnek ki roamingdíjként, vagyis ennyivel több a bevételük a mobilcégeknek. Az EB szerint viszont ez teljesen indokolatlan. Egyrészt azért, mert a roamingdíjak mögött nem állnak valós költségek, másrészt ha ezt a sarcot eltörölnék a szolgáltatók, az ügyfelek külföldi útjaik alatt is többet telefonálnának, és így a cégek sem járnának rosszul. Amikor külföldről beszélünk, ideiglenesen az ottani ország hálózatát használjuk, ezért a mobilcég díjat számít fel, s azt kiszámlázza a hazai szolgáltatónak. Erre a díjra a hazai szolgáltató még ráteszi a kiskereskedelmi árrést, és ezt roamingdíjként számlázza ki.
A parlament és a bizottság hajthatatlannak tűnt, még ha időről időre sikerült is meggyőzniük a mobilcégeknek – és az őket támogató tagállami kormányoknak – arról az európai minisztereket, hogy a roamingdíjra szükség van. A bizottság már tavaly javasolta, hogy 2015-ben töröljék el a roamingdíjakat, a parlament pedig ezt el is fogadta. Az időpontból először 2018, majd 2017 lett.
Mint arról a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság tegnap lapunkat tájékoztatta, az idén július 1-jétől euróban mérve nem volt változás a díjakban, de az árfolyammozgás miatt a szolgáltatóknak évente felül kell vizsgálniuk tarifáikat. A Telekom már közzé is tette az árfolyamváltozásból adódó díjcsökkentéseket, így például a hívásindítás díja az eddigi 74,4 helyett legfeljebb 72,8 forint lehet, a hívásfogadásé pedig percenként 19,5 helyett 19,1 forintba kerülhet.
Ismeretlen részletek
A hazai mobilcégek egyelőre nagyon szűkszavúan nyilatkoznak az Európai Uniós döntésről. A Telekom illetékese lapunkkal azt közölte, hogy a roaming-szabályozás folyamata ezzel a megállapodással még nem zárult le, számos részlet vár tisztázásra, így egyelőre korai a várható hatásairól állást foglalni. Ezzel együtt a Telekom az idén is több kedvezményt jelentett be a külföldre utazó ügyfeleknek. A Vodafone vezetése szintén nem kommentálja a megállapodást, ugyanis annak részletei még nem ismertek. A cég közlése szerint sok olyan csomagjuk létezik, amely által ugyanolyan feltételek mellett használhatják ügyfeleik készüléküket külföldön, mint itthon. A Telenor egyelőre nem foglalt állást e témakörben.