Gazdaság
Nincs akadály Paks 2 előtt
Szijjártó Péter: Idén újra elkezdett növekedni a két ország közötti kereskedelmi forgalom leginkább a gyógyszeriparban, és jók a lehetőségek az élelmiszeriparban is
Nem lehet kérdés, hogy a vizes- és a cselgáncs-világbajnokság megrendezése után Budapest „a világ egyik sportfővárosa”, ahogy az sem, hogy Orbán Viktor fogadja a nagy sporteseményekre látogató vezetőket, mint Vlagyimir Putyint – mondta újságíróknak Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter. Hozzátette, a magyar kormányfő elfogadta az orosz elnök meghívását a jövő évi oroszországi labdarúgó-világbajnokságra. Találkozójukon, mint mondta, új döntéseket nem hoztak, hanem áttekintették a korábbi megállapodásokat, amelyeknek „gyümölcsei kezdenek beérni”. Szijjártó elmondta, idén újra elkezdett növekedni a két ország közötti kereskedelmi forgalom, május végéig 34 százalékkal. Ezen belül harminc százalékkal növelték a magyar exportot, ennek két összetevője van: egyrészt a 44 százalékos növekedés a gyógyszeriparban, másrészt az, hogy az oroszok támogatják magyar cégek élelmiszeripari beruházásait, három beruházást átadtak, kettő még folyamatban van, „a magyar gabonaexport 89 százalékkal növekedett az első öt hónapban”.
A találkozón megerősítették azt is, hogy az európai uniós eljárások elhúzódása miatti 22 hónapos csúszás után a jövő év legelején, januárban megindul az építkezés Pakson, a Paks 2 atomerőmű építését „nem állíthatja meg most már semmi”. A beruházás teljes összege 12 milliárd dollár, és hétfőn is megerősítették, hogy ebből ötmilliárd dollár értékű munkát magyar vállalatok végezhetnek el, tehát a negyvenszázalékos arányhoz tartja magát az orosz fél – hangsúlyozta. Az orosz elnök azt is megerősítette, hogy Oroszország Törökországgal, Bulgáriával és Szerbiával is együtt dolgozik Magyarország mellett azért, hogy Törökországból az odaszállított orosz gáz eljuthasson Nyugat-Európába. Ez az útvonal „2019 végére kell, hogy létrejöjjön”. Kérdésre válaszolva Szijjártó Péter elmondta: a 3-as metró felújításának ügye nem került szóba az elnök és a miniszterelnök találkozóján, viszont az ő megbeszélésén az orosz gazdasági vegyes bizottság társelnökével igen, ahol mindketten megerősítették szándékukat arról, hogy a „szerződéses határidők módosítása nélkül kell megvalósítani a beruházást”. Dmitrij Peszkov orosz elnöki szóvivő szintén hétfő este őszintének és tartalmasnak nevezte a két vezető másfél órás munkaebédjét.
Eközben az Interfax hírügynökség egy bennfentes informátorra hivatkozva közölte, Gerhard Schröder volt szociáldemokrata német kancellárt, a Nord Stream AG részvényesi bizottságának elnökét javasolja a Rosznyefty állami többségű olajvállalat igazgatótanácsának élére egy előkészületben lévő orosz kormányrendelet.