Gazdaság
„Nem bízzuk az ország fejlődését a véletlenre”
Míg 2010-ben szinte az összes hazai beruházás uniós forrásoktól függött, mára ötven százalékra csökkent ez az arány, miközben folyamatosan növekszik a fejlesztések száma

A bürokráciacsökkentés olyan ügy, amelyet legfeljebb abbahagyni lehet, de befejezni nem – mondta tegnap Csepreghy Nándor, a Miniszterelnökség parlamenti államtitkára a HG Médiacsoport konferenciáján. Nagy eredménynek tartja, hogy miközben 2010-ben még a beruházások 98 százaléka függött az uniós forrásoktól, mára ez az arány ötven százalékra csökkent, úgy, hogy közben évről évre több beruházás valósult meg Magyarországon. Hozzátette, a kormány gazdasági és fejlesztési politikájának lényege a növekedés feltételeinek megteremtése, a munkanélküliség leszorítása és a költségvetés rendbetétele 2010 óta. Megjegyezte, erős állami szerepvállalás nélkül mára nem sikerült volna elérni azokat a makrogazdasági eredményeket, amelyeket a hitelminősítők is elismertek. Csepreghy Nándor szerint a növekedés újraindítását a fejlett nyugati országok sem bízták a véletlenre, az úgynevezett „láthatatlan kézre”. A bürokráciacsökkentésről úgy fogalmazott, eddig sikerült a háttérintézmények megszüntetésével és a három – minisztériumi, kormányhivatali és kormányablaki – intézményi szint kialakításával letisztítani a rendszert. Az átalakításoknak köszönhetően az ügyintézés lerövidült, az esetek nyolcvan százalékában nyolc napon belül döntést hoznak.
Csepreghy Nándor hangsúlyozta, Magyarországon lenne gazdasági növekedés uniós források nélkül is, de ennek mértéke kérdéses. Az a cél, hogy a magyar gazdaság külső transzferektől függetlenül három százalékkal legyen képes növekedni.
A konferencián Lepsényi István, a Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára felidézte, hogy a számítások tavalyra négy százalék körüli gazdasági növekedésre utalnak, az államháztartási hiány a célkitűzés alatt alakul. Mint mondta, az államadósság csökken, a kiszámítható magyar gazdaságpolitikát nemzetközileg is elismerik.
Paks a garancia az olcsó áramra
Mind az ellátás, mind az olcsó energia tekintetében fontos hazánknak a paksi beruházás – mondta lapunknak Csepreghy Nándor. Az államtitkár rámutatott arra, hogy az osztrákok energiaexportőr államként nem érdekeltek abban, hogy Magyarországon erős energiapolitika legyen. Szerinte a beruházás minden biztonsági kihívásnak megfelel, mivel ez a garanciája annak, hogy a magyar emberek és cégek olcsón jussanak hozzá az elektromos áramhoz. Megjegyezte, hogy a beruházást nem befolyásolja, hogy az osztrák kormány az Európai Bírósághoz fordult a Paks II. miatt.