Gazdaság

Még tart a hazai építőipar lendülete

A rendelésállomány erőteljesen csökkent az ágazatban, a lakásépítési piac viszont a nemzetgazdaság biztos tartaléka lehet

Kettősség jellemzi az építőipart: továbbra is jelentősen nő a termelés, miközben az új rendelések mértéke, illetve a teljes rendelésállomány erőteljes csökkenést mutat.

építőipar 20150616
A lakásépítésekben ugyan még nem következett be áttörés, ám az ágazat termelése emelkedik (Fotó: Varga Imre)

Bár a lakásépítésekben még nem következett be áttörés, csökkenő ütemben, de tart az építőipar lendülete. Áprilisban 10,8 százalékkal nőtt az építőipar termelése az egy évvel korábbihoz képest, a márciusi 12,7 százalékos, öthavi rekordot döntő emelkedés után. Az épületek építése 4,3, az egyéb építményeké 16,3 százalékkal haladta meg a tavaly áprilisit – jelentette tegnap a Központi Statisztikai Hivatal. Az első négy hónapban az építőipar termelése 9,7 százalékkal volt nagyobb az egy évvel korábbinál. Az áprilisban kötött új szerződések volumene 10,6 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól, és az elmúlt hónapokban tapasztalt visszaesés miatt az építőipari vállalkozások április végi szerződésállományának volumene 38,4 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól.

Szakértők szerint az építőipar termelése még nő, ugyanakkor a csökkenő rendelésállomány az év második felére az ágazat teljesítményének mérséklődését vetíti előre.

Koji László, az Építőipari Vállalkozók Országos Szakszövetségének elnöke szerint az építőipar lendülete továbbra is megvan, az ágazat a másfél-két éve megkötött szerződéseit teljesíti. Ugyanakkor nyolc hónapja folyamatosan csökken az újonnan megkötött szerződések volumene. Az elnök szerint a lakásépítésre három tényező hat majd kedvezően: a Magyar Nemzeti Bank növekedési hitelprogramjába bekerült a lakáscélú ingatlanfejlesztés, a lakosság is a jelenlegi hét-nyolc százalékkal szemben három-négy százalékos kamat mellett juthat a kereskedelmi bankok lakásépítési, felújítási hiteleihez, illetve a kormány szociális alapon a korábbinál szélesebb körben és nagyobb mértékben támogatja a lakásvásárlásokat. Koji László hangsúlyozta, hogy a lakásügy a nemzetgazdaság tartós növekedésének biztos tartaléka, ezért erre a területre oda kell figyelni, a felsorolt három tényező alapján pedig a lakáspiacon erőteljesebb élénkülés lehet az év második felétől.

Balatoni András, az ING vezető elemzője úgy véli, hogy egy-két jó hónapja még lesz az ágazatnak, de a termelés is követni fogja a rendelésállomány csökkenését.

Németh Dávid, a K&H elemzője szerint a legfrissebb adatok arra utalnak, hogy lassulóban van az építőipari növekedés. Az építőipart a múlt évben több hónapban is két számegyű növekedéshez segítő közműfejlesztések, út- és vasútépítések szerepe ugyanis mérséklődött. Tavaly az ágazat magas szinten használta fel az uniós pénzeket a beruházásokhoz, ez a tényező az idén visszafogottabban hajtja a szektort. Az is látszik a friss adatokból, hogy a lakásépítések még nem indultak be. „Fontos kérdés az ágazat jövőbeni termelése szempontjából, hogy mikor pörögnek fel a lakásépítések” – fogalmazott a szakember, aki a jelenlegi kilátások szerint arra számít, hogy az idén az építőipar hat százalék körüli növekedést érhet el.