Gazdaság

Matolcsy György: egységes gazdasági térre van szükség

A jegybankelnök szerint a devizahitelezés léket kapott hajójában többen voltunk, de csak Magyarország úszott ki a partra

Az Európai Unióban a nemzeti határok menti gazdasági összefonódások a fejlődés motorjai. A sikeres válságkezelés, költségvetési konszolidáció, gazdasági stabilizáció és növekedési fordulat után Magyarországnak lehetősége van a Kárpát-medencei egységes gazdasági tér megteremtésére.

matolcsy
Matolcsy György: Van magyar modell, és sikeresen működik (Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd)

Van magyar modell, és sikeresen működik, ezt ma már szinte mindenki elismeri – mondta a Magyar Nemzeti Bank elnöke tegnap Székesfehérváron, a IV. Kárpát-medencei Gazdasági Fórumon. Matolcsy György kiemelte, hogy a devizahitelezés léket kapott hajójában többen voltunk, de csak Magyarország úszott a partra. Úgy vélekedett, a sikerhez a magyar modell két elemére volt szükség: egyrészt az új politikai modellre, amelynek lényege az a felismerés, hogy a pénz­piac nem mindenható és hajlamos a válságokra. A válságok kezeléséhez pedig erős államra van szükség, amely képes okosan kezelni a helyzeteket, és megvan hozzá az eszköztára. A másik elem az új gazdaságpolitika útnak indítása volt, amely a korábban elfogadottnak tartott két láb – makrogazdasági egyensúly és növekedés – mellett nagy figyelmet fordított egy harmadikra, a foglalkoztatásra. Matolcsy hangsúlyozta, hogy a sikeres válságkezelés, költségvetési konszolidáció, gazdasági stabilizáció és növekedési fordulat után Magyarországnak lehetősége van a Kárpát-medencei egységes gazdasági tér megteremtésére, vagyis ma már szükség van a Wekerle-terv gyakorlati megvalósítására. Minderre a gazdasági nemzetegyesítés mellett azért van szükség, mert az Európai Unióban a nemzeti határok menti gazdasági összefonódások a fejlődés motorjai. A jegybankelnök a távirati iroda tájékoztatása szerint megerősítette, az MNB növekedési hitelprogramját 2015-ben további ezermilliárd forinttal bővítik, s ez a magyarországi és térségbeli üzleti vállalkozások üzleti lehetőségeit is javítja.

Kovács Árpád, a Magyar Közgazdasági Társaság elnöke előadásában elmondta, hogy Magyarországon az idén is alacsony marad az infláció, a gazdasági növekedés reálisan 2,5-3 százalék között alakulhat, miközben az eurózóna országai – köztük Németország is – egyre alacsonyabb növekedéssel számolhatnak. Hozzátette, várhatóan a költségvetési hiány kényelmesen három százalék alatt marad.

Pásztor Bálint, a Vajdasági Magyar Szövetség frakcióvezetője közölte, hogy a Vajdaságban és a Délvidéken is nagy az elvándorlás, az elmúlt évek pedig az elszalasztott gazdasági lehetőségekről szóltak.
Megemlítette, hogy a magyar kormány anyagi támogatásával 2011 óta ösztöndíjrendszert működtetnek, a Magyar Nemzeti Tanács ezer magyar fiatal szerbiai felsőoktatási tanulmányait segíti.