Gazdaság

Más megoldást kell alkalmazni a fagykár ellen

A tavaszi fagyok 2011 óta szinte minden évben megismétlődnek, s ez arra hívja fel a döntéshozók figyelmét, hogy paradigmaváltásra van szükség a fagyvédelem kérdésében – állapítja meg összegzésében a Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács és az Alma Terméktanács.

A fagykárok enyhítése érdekében segíteni kell az aktív és passzív fagyvédelmi technológiák terjedését, mert több szabályozás is gátja jelenleg ennek – állítják a szakmai szervezetek. A terméscsökkenést okozó jelenségek az idén március–áprilisban fajtától, ültetvénytől és településtől függően is eltérő intenzitással jelentkeztek, és még nem tudni, hogy a negatív időjárási körülmények milyen hatással lesznek a termésre. Pontosabb képet leghamarabb két-három hét múlva, a gyümölcshullás lezajlása után lehet alkotni.
Az északi és északkeleti régióban kialakuló március 27-i és az április 12-i fagyok már érzékeny állapotban érintették a csonthéjasokat (virágzás előtti állapot, illetve virágzás), de még nem okozhattak érdemi problémát az almánál.

Várhatóan jövő májusától üzemelhet az egész országra kiterjedő talajgenerátoros jégkármérséklő rendszer, s jelenleg csak Baranya, Somogy és Tolna megye rendelkezik ilyennel – közölte a Nemzeti Agárgazdasági Kamara (NAK) a távirati irodával.

A rendszer fejlesztésére egyedüliként a NAK pályázott, ennek alapján várhatóan az agrárkamara működteti majd az országos jégkármérséklő rendszert.