Gazdaság
Marad, sőt tovább enyhülhet a laza monetáris politika
Hétindító. Lényeges döntések várhatók, a hétre időzítik a jegybank inflációs előrejelzéseit is
A piac által leginkább várt e heti esemény itthon a Magyar Nemzeti Bank (MNB) Monetáris Tanácsának ülése. A jegybanki alapkamat csökkentése most sem várható, ám a piac feszült figyelemmel kíséri a tanács újabb bejelentését a monetáris politika újabb lazításáról – mondta lapunknak Virovácz Péter az ING Bank vezető makrogazdasági elemzője. A legvalószínűbb forgatókönyv, hogy az egynapos betéti kamatszintet a jelenlegi negatív tartományban tovább csökkenti a jegybank: a jelenlegi – 0,05 százalékról – 0,15 százalékra. Ennélfogva a kereskedelmi bankok számára kedvezőtlenebb lesz a betételhelyezés, így több pénz marad a gazdaságban hitelezésre. Az MNB e hónap végén háromszázmilliárd forintban határozza meg a három hónapos betétállomány felső határát, amit a jegybank idén tovább csökkent. Mint azt Virovácz Péter közölte, várakozásaik szerint százötvenmilliárd forintra csökken az elhelyezhető összeg év végéig. Szintén szeptemberben adja ki az MNB inflációs és növekedési előrejelzését. A jegybank minden bizonnyal 2018-ra és 2019-re is lefelé módosítja inflációs előrejelzését, ami egyben jelzésértékű a piac számára, hogy semmiképpen nem készül erősíteni a monetáris politikáját. A jelenlegi éves inflációs várakozás 2,4 százalék, jövőre is három százalék alatt marad, és 2019 közepén érhetjük el a háromszázalékos inflációs célt. Hazánkban ezen a héten a másik fontos makroesemény lesz a Központi Statisztikai Hivatal jelentése a júliusi bérekről. A hivatal szerdán teszi közzé a jelentését, Virovácz Péter szerint éves összevetésben 14 százalékos bérnövekedésre lehet számítani. Ezt leginkább a feszes munkaerőpiac kényszeríti ki, hiszen a munkaadóknak egyre nehezebb dolgozót találni. Ezt támasztja alá, hogy az állástalanok száma kétszázezer alá csökkent, miközben ötvenötezer állás betöltetlen az országban.
Az Amerikai Egyesült Államokban szerdán a jegybank szerepét betöltő Fed dönt a kamatról, ami minden bizonnyal a jelenlegi szinten marad. Ugyanakkor arra lehet számítani, hogy a Fed csökkenti eszközállományát, ugyanis az eddigiektől eltérően nem szorgalmazza, hogy a lejáró államkötvényekből befolyó pénzből újabbakat vásároljon. A Bank of England viszont vélhetően a monetáris szigorítás útjára lép – közölte Virovácz Péter.
A Brexit miatt ugyanis meggyengült a font, ami felfelé hajtja az árakat a szigetországban.
Európai szinten jelenleg Nagy-Britanniában a legmagasabb az infláció növekedése, aminek a jegybank minden bizonnyal elejét akarja venni. Ennélfogva novemberben várható az alapkamat megemelése. Ma az Eurostat közli augusztusi inflációs adatait az eurozónáról. A piac ugyanakkor egyértelműen a német választásokra figyel a héten. Ez befolyásolja ugyanis leginkább az eurozóna és egész Európa jövőjét.