Gazdaság

„Magyarország érdeke a gazdasági béke”

Szijjártó Péter: Az Európai Unió komoly politikai, gazdasági, kereskedelmi és biztonsági kockázatokkal szembesül, amelyek hazánkat is érintik

A transzatlanti gazdasági, politikai és biztonsági együttműködés gazdasági része gyengül, az Európai Unió, az Amerikai Egyesült Államok és Kína kapcsolatát kereskedelmi viták ostorozzák – mondta tegnap Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter. A tárcavezető arról is beszélt, hogy a kormány 2022-ig négyezermilliárd forintot fordít közúti és vasúti fejlesztésekre az ország logisztikai pozíciójának erősítése érdekében.

Szijjártó 20180616
Szijjártó Péter: A beruházások megnyeréséért globális verseny zajlik (Fotó: Hegedüs Róbert)

Akciótervet dolgoz ki a kormány annak érdekében, hogy Magyarország még vonzóbb célpont legyen a beruházások számára, amelyek megnyeréséért globális szinten intenzív verseny folyik – tájékoztatta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter az AmCham, azaz az Amerikai Kereskedelmi Kamara üzleti fórumának résztvevőit. Előadásában felhívta a figyelmet, hogy meghallgatja a kamara tagjainak véleményét, és szívesen veszi javaslatukat az elképzelések kidolgozásához. A következő uniós ciklus költségvetési javaslatáról elmondta, hogy ellenzik az adókulcsok egységesítését az EU-ban, amely véleménye szerint a felelőtlen gazdálkodást ismeri el. Hozzátette, hogy az adócsökkentések politikai és gazdasági teljesítményen alapulnak. Az unióban nem minden ország végezte el házi feladatát a fiskális politikája helyreállítására, így sokan nem tehetik meg a közterhek mérséklését. A tárcavezető nem tartja helyesnek, hogy egyes brüsszeli intézmények erre a megoldást más országok adócsökkentéseinek a megakadályozásában látják.

A külgazdasági és külügyminiszter június végén találkozik Palkovics László innovációs és technológiai miniszterrel, akivel az összegyűjtött javaslatok alapján véglegesítik a tervet, amelyet továbbítanak a kormánynak. A transzatlanti gazdasági, politikai és biztonsági együttműködés gazdasági része gyengül, az EU, az Amerikai Egyesült Államok és Kína kapcsolatát kereskedelmi viták feszegetik. Ezeket a magyar álláspont szerint a legjobb lenne elkerülni – tette hozzá. Kifejtette, hogy a magyar GDP kilencven százalékára rúg az export, továbbá a kivitel 75 százaléka az unióba irányul, miközben az Egyesült Államok és Kína a második és harmadik legfontosabb kereskedelmi partnere az országnak. A tárcavezető bízik benne, hogy hogy minél hamarabb sikerül békés megoldást találni a felmerült vitákra, hiszen, mint említette, „érdekünk, hogy a kereskedelem minél szabadabb és mindenki számára egyenlő feltételeket biztosító legyen”.

A külgazdasági miniszter tegnap Mogyoródon is járt, ahol a Magyar Export-Import Bank és Magyar Exporthitel Biztosító rendezvényén ismertette, hogy a kormány 2022-ig négyezermilliárd forintot fordít közúti és vasúti fejlesztésekre az ország logisztikai pozíciójának erősítése érdekében. A következő években kétezerötszázmilliárd forintból fejlesztenek kilencszáz kilométer gyorsforgalmi utat. Az összeg ötvenöt százalékát a magyar költségvetés, negyvenöt százalékát uniós forrás biztosítja – fejtette ki. Hozzátette: vasúti fejlesztésekre ezerötszázmilliárd forintot fordítanak, ebből kilencszáz kilométer vasúti pályát korszerűsítenek. Szijjártó az indiai SRF Group beruházásbejelentő eseményén hangsúlyozta, hogy a globális kereskedelem és gazdaság változásai is felértékelik a keleti nyitást, mert a digitális forradalmat meghatározó újítások jelentős része keletről indul.


Donald Trump bekeményített

Huszonöt százalékos vámmal sújt ötvenmilliárd dollárnyi kínai importterméket az Egyesült Államok, és további termékeket is megvámol, ha Kína ellenlépéseket tesz – jelentette be tegnap Donald Trump. Az amerikai elnök közleményében leszögezte, fontos számára a kínai államfővel fenntartott kitűnő kapcsolat, de a kétoldalú kereskedelem túl régóta igazságtalan. Az amerikai elnök figyelmeztette a kínai vezetést, hogy további importcikkekre vethetnek ki vámot, ha az ázsiai ország megtorló intézkedéseket tesz, legyenek azok új vámok vagy nem vámjellegű kereskedelmi akadályok felállítása, illetve az exportra termelő amerikai cégeket vagy a Kínában működő amerikai vállalatokat célzó szankciók. Donald Trump már több alkalommal is jelezte, hogy nem tetszik neki a Kínával szembeni, általa ötszázmilliárd dollárra tett amerikai kereskedelmi hiány. A hivatalos adatok szerint a tavalyi amerikai deficit valójában 375 milliárd dollár volt. (VG)