Gazdaság

Közvetlen légi járat Kanadába

Fontos a gazdasági és turisztikai kapcsolatépítés

Leszállt tegnap Budapesten a kanadai Air Transat légitársaság első járata, a gép Torontóból indult és Montreal érintésével érkezett a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtérre. A légitársaság a nyári szezonban hetente közlekedtet járatokat Toronto és Budapest között, amelyet 346 üléses Airbus A330-300-assal teljesítenek, az első érkező és induló járat teljesen megtelt.

Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter a távirati iroda tájékoztatása szerint elmondta, Kanada harmadik legnagyobb légitársaságának járatnyitása gazdasági, turisztikai és nemzetpolitikai szempontból is fontos. Kifejtette, hogy a közép-európai térségben Magyarország a kanadai befektetők egyik kedvence, 2013-ban ötszázmillió dollár befektetés érkezett Kanadából, és a járat megnyitásával dinamikus fejlődésre számítanak. A turisztikai ágazatban 2014-ben 34 ezer kanadai érkezett Magyarországra, ez kilenc százalékkal haladja meg az előző évi szintet. Elmondta még, hogy a legutóbbi népszámlálás szerint Kanadában 314 ezer magyar él, ezen belül ötvenháromezren Torontóban.

Lisa Helfand, Kanada budapesti nagykövete szintén az emberi kapcsolatok szorosabbá válását hangsúlyozta, ugyanakkor kitért az egyre komolyabb gazdasági kapcsolatok fontosságára is. Jost Lammers, a Budapest Airport vezérigazgatója azt hangsúlyozta, hogy 2008 szeptemberében szűnt meg a légi összeköttetés Magyarország és Észak-Amerika között. Évek óta dolgoztak azon, hogy erre az útvonalra légitársaságot találjanak.


Wizz Air-beruházás

A Wizz Air légitársaság 110 Airbus A321neo típusú repülőgép megvásárlásáról írt alá szándéknyilatkozatot a gyártóval, a járművek szállítása 2019-ben kezdődik – jelentette be tegnap a Wizz Air. A megrendelt repülőgépek összértéke meghaladja a 12,5 milliárd dollárt, de az Airbus kedvezményt biztosít a légitársaság számára. Az új típusú hajtóművel rendelkező Airbuson 239 utas foglalhat helyet. (MH)