Gazdaság
Kiruccanás a fővároshoz közel
Történelem, művészet, autósport, kastélylátogatás és önfeledt fürdőzés az ország középső régiójában
Az immár húsz éve megújult Gödöllői Királyi Kastély egymást követő két esztendőben is jelölést kapott a Business Traveller Hungary üzleti magazin „Business Excellence” felhívására rendezvényhelyszín kategóriában. Ebben idén a kastély meg is nyerte a díjat. A szakma és az üzleti partnerek döntése egyértelműen igazolta, hogy a történelmi környezetben fekvő, hatalmas angol tájképi kerttel ölelt épületegyüttes kiemelt helyszín a különleges élményekre, színvonalas szórakozásra vágyóknak. A kastély egyedi eleganciájú díszterme, az egykori lovardájából kialakított többcélú konferenciaterme és a hozzá tartozó szekciótermek mind-mind királyi környezetbe álmodott rendezvényt ígérnek. A hat évvel ezelőtt alapított díjat egyre nagyobb érdeklődés kíséri, és a szakma is mind komolyabban veszi. Jelenleg Magyarországon ez az egyetlen olyan elismerés, amely az üzleti utaztatásban kimagaslóan teljesítő szolgáltatókat díjazza. A Budapesthez közeli Gödöllőt azonban nem csak emiatt lehet a „leg”-ek városaként emlegetni. A mintegy 35 ezres lélekszámú település ugyanis nemcsak az ország legnagyobb barokk kastélyával, de hazánk legrégebbi, máig fennmaradt kulisszás kőszínházával – a kastély déli szárnyában kialakított Barokk Színházzal – is büszkélkedhet.
Kulturális kincsek a kastélyban
Az elmúlt két évtizedben egyre több látnivalót vonultatott fel a kastély a látogatók számára. Köztük 2014 februárjától eredeti fényében várja az érdeklődőket Zichy Mihály híres festménye: Erzsébet királyné Deák Ferenc ravatalánál. A 4,5x3,5 méteres olajfestmény azt a történelmi és egyben szimbolikus pillanatot ábrázolja, amikor az 1876 januárjában elhunyt Deák Ferenc ravatalán Erzsébet királyné elhelyezi koszorúját. Magántulajdonból került ugyancsak a Gödöllői Királyi Kastély gyűjteményébe Erzsébet királyné szekrénykéje. A budai várból származó fiókos bútor mahagónifurnérozással készült, réz- és teknőcpáncél berakással, valamint aranyozott veretekkel díszített, felső lapja fehér carrarai márványból van. Négy valódi fiókja mellett a három látszólagos fiók lehajtható előlapot rejt, amelyek mögött további két fiók és polcocska rejtőzik. A szekrényke igazi különlegessége azonban nem a míves külső megjelenése, hanem a hátoldalába és az egyik fiók aljába égetett leltári jelzés: egy magyar koronával díszített „E” betű, amelynek tanúsága szerint a bútordarab egykor Erzsébet királyné tulajdonában volt.
A magyarok kedvelt királynéjáról, aki előszeretettel „menekült” a bécsi kötelezettségek és nyüzsgés elől Gödöllőre, 1906-ban készített szobrot Hermann Klotz bécsi művész biszkvitből, azaz mázatlan porcelánból. Ezt a szobrot életnagyságban és kisplasztikaként is kivitelezték; ilyen kisplasztika a császár dolgozószobájában is állt Schönbrunnban. Életnagyságú változatát Ferenczy Ida, Sztáray Irma grófnő, Festetics Mária grófnő és Nopcsa Ferencz báró készíttették el a budapesti Örökimádás Temploma számára.
Fürdőzés és autósport
A fürdőzéses pihenésre vágyók számára kiváló helyszín a mogyoródi Aquaréna, amely nemcsak Magyarországon, de Közép-Európában is egyedülálló vízi komplexum, a Hungaroring mellett. A 11 és fél hektáros területen fekvő élményparkban huszonhat, összesen másfél kilométernyi csúszdapálya kanyarog föld fölött és föld alatt. A kilenc medence között élménymedence, jakuzzi, háromszintes ugrómedence, valamint a lassan hömpölygő Lusta folyó vár a látogatókra. A sportolni vágyók a röplabda-, foci- és a tollaslabdapályákon élhetik ki mozgásszenvedélyüket, továbbá interaktív játékokra is lehet számítani. A vendéglátóegységek (Vízesés étterem, Barlang étterem, Gyerek bár, Koktél bár) mellett kemping is rendelkezésre áll, amely száznál is több lakóautót, lakókocsit, sátrat képes befogadni a 2500 négyzetméteres teraszos területen. Az idén szeptember negyedikéig nyitva tartó élményparkban olyan különlegességek is kipróbálhatók, mint az Air Ball Balance vízi gömb, az egész család számára kikapcsolódást nyújtó HengAIR vagy a legkisebbeknek is mókás időtöltést nyújtó FunBoat kis csónakok. Az apróságokat és szüleiket ezen túlmenően baba- és gyermekjátszótér, valamint családi napozó is várja.
Immár három évtizede annak, hogy a magyar főváros közelében, a mogyoródi dombok között átadták a Hungaroringet. A világ talán legprofibb sportágában, a Forma–1-ben a magyar pálya azóta állandó tagja a grandiózus versenysorozatnak. A Hungaroring azonban nem csupán világversenyeknek ad otthont, hiszen kiélhetik szenvedélyüket autós és motoros amatőr sportolók is. A Forma–1-es Magyar Nagydíj mellett a Hungaroring olyan nagy világversenyeknek is helyet ad, mint például az FIA túraautó-világbajnokság futama, amely négy alkalom után idén sem hiányozhat a versenynaptárból.
A Hungaroring Magyarország Motorizációs Központja, és a pálya területén Vezetéstechnikai Központ is működik. A múlt hétvégi Forma–1 Magyar Nagydíj mellett olyan események is zajlanak Mogyoródon, mint például a Nagy Futam IV, a Drone Racing Hungary (II. futam) vagy a Red Bull Air Race.
Festői emlékház Szadán
Szadán található Székely Bertalan egykori lakóháza és műterme (Fotó: MH)
Székely Bertalan a 19. század magyar festészetének kiemelkedő, európai rangú alakja, nemzeti romantikánk fő képviselője. Történeti kompozícióiban, freskófestészetében visszatükröződő technikai, elméleti, esztétikai felkészültsége kora legműveltebb mesterei közé emeli. Székely Bertalan szadai műterme, lakóháza és kertje ad otthont a nevét viselő művészeti központnak, amely egyfelől a festő szellemi örökségének emlékhelye, másfelől a művészetek által való nevelés közösségi tere. A hajdani lakhely ma kulturális „élőhely”, ahol kiállítások, színházi előadások, koncertek, rajzműterem, iskola, helytörténeti könyvtár várja az érdeklődőket.
A kert egyben a festő szellemi örökségének emlékhelye (Fotó: MH)
Az emlékmúzeumot övező kert is fennmaradt az utókor számára, érdekes és ritka növényekkel. Székely Bertalan művészete jelképe a természettel való azonosulásnak, ami oldott festőiségű, fénnyel telt tájképek sorát, újfajta kötetlen örömfestészetet indít el az életműben, létrehozva a szadai tájképek lenyűgöző őszinteségű „őszikék ciklusát”. A múzeum által az 1985-ös 150. évforduló tiszteletére kiadott levelezőlap emlékbélyegzője a műtermet és a kert öreg eperfáját ábrázolja, emblematikus erővel megjelenítve Szada szerepét Székely életében.