Gazdaság
Kezdődik a karácsonyi felkészülés
A behozatal jelentősebb mértékben növekedett szeptemberben a kivitelnél, emelkedett ugyanis a magyar lakosság fogyasztása

Továbbra is a járműgyártás viszi a magyar exportot, de több más ágazat is felzárkózik – mondta tegnap Marczinkó Zoltán István, a Nemzetgazdasági Minisztérium kiemelt vállalati kapcsolatokért felelős helyettes államtitkára az M1-en, a külkereskedelmi forgalom szeptemberi adatait kommentálva. Közölte: a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) első becslése alapján pontos adatokat még nem tudni, de várhatóan a gyógyszeripar és a műanyagipar is jól teljesít. A KSH beszámolója szerint a kereskedelmi többlet 814 millió euró volt, 126 millióval kisebb a tavalyi évben rekordnak számító 940 millió eurónál. A kereskedelmi többlet idén márciusban 987 millió euróval állított fel újabb csúcsot, de azóta a szeptemberi érték a legmagasabb. A kivitel értéke szeptemberben 8,2 milliárd eurót (2561 milliárd forintot), a behozatalé 7,386 milliárd eurót (2306 milliárd forintot) tett ki.
Január–szeptemberben a kivitel értéke 67,586 milliárd euró (20 874 milliárd forint), a behozatalé 61,465 milliárd euró (18 980 milliárd forint) volt. Így az első három negyedévben a kereskedelmi többlet 6,121 milliárd eurót tett ki, ami alig 153 millióval marad el a tavalyi egész éves 6,274 milliárd eurótól. Szeptemberben az export euróban számított értéke 5,6, az import értéke 8,2 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit.
Az import növekedéséről Marczinkó Zoltán István a távirati iroda beszámolója szerint azt mondta, megkezdődött a karácsonyi felkészülési időszak, ahhoz, hogy a termékek november–decemberben az üzletekbe kerüljenek, a beszerzésnek már szeptemberben el kell indulnia. Másik lehetséges ok, hogy a magyar exportőr cégek a nyári csökkentett gyártási tevékenység után szeptemberben újraindultak, és az importból származó készleteket fel kellett tölteni.
Nőtt a román hiány
Románia külkereskedelmi mérlegének hiánya huszonnyolc százalékkal nőtt az első kilenc hónapban a tavalyi hasonló időszakhoz képest – közölte tegnap a román országos statisztikai intézet. Az idei év kilenc hónapjában az export értéke elérte a 40,912 milliárd eurót, az import értéke pedig 46,446 milliárd eurót. Így a külkereskedelmi mérleg hiánya 5,534 milliárd euró volt, ami 1,231 milliárd euróval haladja meg a tavaly szeptember végén jegyzett értéket. Tavaly ugyanebben az időszakban 4,284 milliárd euró volt a deficit – közölte a Magyar Távirati Iroda. Az idei év kilenc hónapja alatt a behozatal gyorsabb ütemben nőtt Romániában, mint a kivitel, hiszen az import 7,1 százalékkal gyorsult a tavalyi hasonló időszakhoz mérten, míg az export 4,7 százalékkal bővült. A romániai exportban és az importban egyformán jelentős arányt képviselnek az autók és egyéb szállítási eszközök.
Elemzők
Egészségesebb szerkezetű a gazdaság
Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője szerint az import megugrása a belső kereslet élénkülését tükrözi. Az export növekedése megfelelt a várakozásoknak. Az év hátralevő részében az alacsony olajárak miatt tovább javulhat a külkereskedelmi egyenleg, így a többlet elérheti a 7,9 milliárd eurót a tavalyi 6,27 milliárd után. A kivitelre kockázatot jelenthet a kínai és más feltörekvő gazdaságok lassulása, ezt azonban ellensúlyozhatja az európai gazdaságok élénkülése.
Balatoni András, az ING vezető elemzője a lakossági fogyasztás növekedésével együtt járó jelenségnek tartja az import gyors növekedését. Eddig az olcsó olajár kompenzálta a fogyasztási cikkek importjának növekedéséből adódó külkereskedelmiegyenleg-romlást, ezért lehetett ilyen magas a kereskedelmi többlet – tájékoztatta az MTI-t az elemző. A 12 havi gördülő átlag többlete 7,6 milliárd eurót tesz ki, az egész éves várakozás 7,5 milliárd euró.
Ürmössy Gergely, az Erste makroelemzője úgy nyilatkozott, hogy az év hátralévő részét a fogyasztásicikk-behozatal miatt importtöbblet jellemezi majd, sőt a jövő évet is. Az elemző a távirati irodának megjegyezte, hogy ha a jövőben a külkereskedelmi többlet nem növekszik – vagy éppen stagnál – az arra utal majd, hogy egészségesebb szerkezetű lett a magyar gazdaság, mivel kevésbé függ a növekedése az importtól.