Gazdaság
Kezdődhet Nagykanizsa fejlesztése
A Modern városok program indításakor előnyt jelent az önkormányzatok adósságának átvállalása, közölte Cseresnyés Péter

Félmilliárd forintot kapott a Modern városok program keretében tervezett négy beruházás előkészítésére Nagykanizsa, amely rendezvénycsarnok, versenyuszoda és konferenciaközpont építésének, valamint az egykori ferences kolostor felújításának előkészítésre fordíthatja ezt az összeget. Dénes Sándor (Fidesz–KDNP) polgármester tegnapi sajtótájékoztatóján felidézte, hogy a miniszterelnök tavaly júniusi, nagykanizsai látogatásán állapodtak meg azokban a fejlesztési célokban, amelyek meghatározzák a város jövőjét – adta hírül a távirati iroda. A kormányhatározatba foglalt megállapodás része a négy beruházás, ezek előkészítésére használhatja fel a város a nemrég megérkezett félmilliárdos összeget. Kifejtette: a keleti városrészben háromezer néző befogadására alkalmas, multifunkciós sport- és rendezvénycsarnok épül, amely sportversenyeknek, koncerteknek adhat helyet, de vendéglátó-ipari szolgáltatással is kiegészülne. A meglévő városi uszoda mellett ötvenméteres versenyuszoda készül a vizes sportoknak otthont adva. Felújítják a régóta üresen álló és ötven éves ingyenes használatra átvett egykori ferences kolostort, ahová a rend történetét, valamint alapítójának, Assissi Szent Ferencnek az életét bemutató kiállítást, múzeumot, de kézműves sörfőzdét is terveznek. A főtér északi részén régiós konferencia- és rendezvényközpontot kívánnak kialakítani.
Cseresnyés Péter, a Nemzetgazdasági Minisztérium munkaerőpiacért és képzésért felelős államtitkára – egyben a térség fideszes országgyűlési képviselője – arról beszélt: a fejlesztési programok indítására az is lehetőséget adott, hogy a kormány az elmúlt években átvállalta az önkormányzatok adósságállományát. Hozzátette, a nagykanizsai fejlesztésekhez nem közvetlenül kapcsolódik, a térséghez azonban szorosan kötődik a Mura-program, amely a kormánynak szóló előterjesztés formájában már elkészült. Ez egy olyan helyi gazdaságfejlesztési program, amely jelentős turisztikai beruházásokat is tartalmaz, de része a vendéglátás, a kertészet, a földművelés, a helyi élelmiszeripari termelés és feldolgozás fejlesztése is. Kerékpárutak, a turizmus lehetőségeinek összekapcsolása, bővítése is szerepel a Mura-programban, amely a térségben élők számára arra adna lehetőséget, hogy helyben boldogulhassanak, áruik, termékeik pedig „brandként” kerülhessenek piacra – fogalmazott az államtitkár.
Több ezren dolgozhatnának azonnal
Oktatás, tudatformálás, a mobilitás támogatása és megfelelő jövedelem is szükségesek ahhoz, hogy tovább tudjanak fejlődni a zalai és vasi cégek – közölte Cseresnyés Péter a Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára Nagykanizsán. A Nyugat-Pannon Járműipari és Mechatronikai Központ (NYPJMK) tagjainak tanácskozása után arról beszélt, hogy a térségben a munkaerőhiány a jellemző, és vonzóvá kell tenni a kétkezi szakmunkát. Szijártó Zsolt, a NYPJMK ügyvezetője elmondta: a két megyében működő járműipari, mechatronikai cégek kétszázötven-háromszáz mérnököt és további, több mint háromezer szakképzett munkaerőt tudnának azonnal alkalmazni.