Gazdaság
Kevés adat jelenik meg a héten
Hétindító. Nem várunk meghatározó számokat ebben az öt napban, lesz viszont statisztika a turizmusról és az iparról
Ma a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) a kereskedelmi szálláshelyek júliusi forgalmának adatait közli. Júniusban a külföldi vendégek által eltöltött éjszakák száma 15,6, a belföldi vendégeké 8,8 százalékkal nőtt a múlt év azonos időszakához képest. Az összes vendégéjszaka tizenkét százalékkal 2,9 millióra emelkedett. A szállodák szobakihasználtsága 6,2 százalékponttal, hatvannégy százalékra nőtt. A kereskedelmi szálláshelyek bevételei a vendégforgalomnál dinamikusabban nőttek. Az összes bruttó árbevétel 22,1 százalékkal (43,960 milliárd forintra), ezen belül a szállásdíjbevétel 23,9 százalékkal (26,884 milliárd forintra) emelkedett.
Szerdán a KSH a júliusi ipari termelés második becslését közli. Az első becslés szerint az ipari termelés volumene júliusban 0,2 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit, a júniusi négy százalék és a májusi 8,8 százalék növekedés után. A munkanaphatástól megtisztított index megegyezik a nyers adattal. Az előző hónaphoz viszonyítva a szezonálisan és munkanaptényezővel kiigazított ipari kibocsátás júliusban 4,2 százalékkal csökkent. Csütörtökön a mezőgazdasági termelői árak júliusi alakulásáról közölnek adatokat.
Pénteken jelenik meg a júliusi építőipari termelésről szóló statisztika. Júniusban az építőipari termelés volumene 27,2 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbi alacsony bázist, az épületek építéséé 26,1, az egyéb építményeké 29,6 százalékkal emelkedett. Az előző hónaphoz képest az építőipar termelése 1,1 százalékkal nőtt a júniusban a szezonálisan és munkanaphatással kiigazított indexek alapján. Az első fél évben az építőipari termelés volumene huszonhét százalékkal bővült az egy évvel korábbihoz viszonyítva.
Az Amerikai Egyesült Államokból is egyetlen lényeges jelentés érkezik ezen a héten, méghozzá az augusztusi inflációs adatot teszi közzé az ottani statisztikai hivatal. Mint azt Ürmössy Gergely, az Erste Bank vezető makrogazdasági elemzője lapunkkal közölte, az eurózónából a júliusi ipari termelés beszámolója érkezik. A bank várakozása szerint júniushoz képest nem lesz változás, a tavaly júliusihoz képest viszont 3,3 százalékkal emelkedik az ipari termelés az eurozónában. Ez pedig azt jelenti, hogy az eurozóna államainak gazdaságai jól teljesítenek. Ami viszont Magyarország számára is előnyös, hiszen külkereskedelmi forgalmának döntő részét az eurozóna államaival bonyolítja le.