Gazdaság

Jól működik a magyar modell

Az amerikai cégek fontos szerepet játszanak a foglalkoztatási szint javításában Szijjártó Péter szerint

Az ország versenyképességének megtartása érdekében a kormány további lépéseket tesz, és meghatározó a befektetői aktivitás elősegítése. Továbbra is elsődleges a foglalkoztatottsági szint javítása, és ebben az amerikai befektetőkre is számítunk.

Szijjártó 20151028
Szijjártó Péter: Magyarország  sikeresen vette az akadályokat (Fotó: Varga Imre)

Magyarország sikeresen vette azokat az akadályokat, amelyek leginkább meghatározzák az Európai Unió működését, ami azt is bizonyítja, hogy a magyar modell jól működik. Az unió a fennállása óta nem szembesült annyi kihívással, mint jelenleg, ezek közül leginkább kettőt lehet kiemelni, a gazdasági problémákat, illetve a bevándorlás okozta feszültséget – közölte tegnap Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter az Amerikai Kereskedelmi Kamara (AmCham) konferenciáján. Kiemelte: a bevándorlási válságnak kizárólag akkor lehet véget vetni, ha Európa közös erővel visszaszerzi a határok feletti ellenőrzést, vagyis megállítja a migrációs áradatot a görög partoknál. Amit egyelőre nem sikerült az első vonalban, azt Magyarország megtette a másodikban, azaz meg tudta védeni a határait. A Jean-Claude Juncker-féle javaslatcsomagról úgy nyilatkozott: mindaddig, amíg nincs közös európai akarat és hatékony cselekvés a külső határok ellenőrzésének visszaszerzésére, addig semmi értelme pontokba szedett javaslatoknak.

A gazdaságról szólva a miniszter hangsúlyozta, hogy alapvető közgazdasági dogmára cáfoltunk rá, ugyanis egyszerre sikerült csökkenteni a költségvetési hiányt és beindítani a növekedést.

A fenntartható növekedés mellett továbbra is elsődleges cél a foglalkoztatottsági szint emelése, ebben pedig a kormány számít az itteni befektetői aktivitásra, így az itt jelen lévő amerikai vállalatokra is. Szijjártó Péter hangsúlyozta: komoly kihívást jelent, hogy továbbra is megőrizzük, lehetőség szerint javítsuk az ország versenyképességét, ezért a kormány ösztönző lépéseket tesz. Ide tartozik a szakképzés és az oktatás fejlesztése, a digitális program kiterjesztése, az adócsökkentés, a beszállítói bázis szélesítésére, valamint az ipari vállalatok rezsicsökkentésére tett lépések.

A miniszter szerint fontos az együttműködés az amerikai vállalatokkal, az Amerikai Egyesült Államok hazánk legfontosabb tengerentúli kereskedelmi partnere. A hazánkban jelen lévő 1750 vállalat kilencvenezer embernek ad munkát, az amerikaiak eddig kilencmilliárd dollárt ruháztak be Magyarországon. A gazdasági együttműködésnek rendkívül nagy szerepe van abban, hogy a politikai kapcsolatok is kiegyensúlyozottá váltak a két ország között.

A tárcavezető tegnap megbeszélést folytatott Alekszandr Mihajlovval, Kurszk megye kormányzójával, és a távirati iroda szerint közölte: Magyarország és egész Európa kulcsfontosságú érdeke a pragmatikus együttműködés újjáépítése Oroszországgal, mert az európai versenyképesség visszaszerzése nem lehetséges enélkül.