Gazdaság

Jelentős tartalékok

Az elmúlt nyolc évben több mint hétszázezerrel emelkedett a munkavállalói létszám, ami leginkább a gazdaság erősödésével és az állami programokkal magyarázható

A rendszerváltás óta első alkalommal, már a nyáron átlépheti a foglalkoztatottak létszáma a 4,5 milliót. A 2010-es kormányváltás óta az új munkavállalók többsége a versenyszférában tudott elhelyezkedni.

Öt és fél éve, vagyis 66 hónapja csökken Magyarországon a munkanélküliség, amely továbbra is rekordalacsony, mindössze 3,8 százalékos. Eközben a foglalkoztatottak számában a 2010-es kormányváltás óta 738 ezer volt a növekedés – adta hírül tegnap a Nemzetgazdasági Minisztérium a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) munkaügyi adataira reagálva. A KSH jelentése szerint a tavalyi negyedik negyedévben a foglalkoztatottak átlagos létszáma 4 millió 447 ezer volt, 36 ezerrel, 0,8 százalékkal több, mint egy évvel korábban. A munkanélküliek átlagos létszáma az egy évvel korábbihoz képest harmincezerrel, 175 ezerre, a munkanélküliségi ráta 0,7 százalékponttal, 3,8-ra csökkent. Közölték: a hazai elsődleges munkaerőpiacon több mint 88 ezerrel többen dolgoznak, miközben a közfoglalkoztatottak száma 39 ezer fővel, a külföldön dolgozók száma 13 ezer fővel csökkent, amely 18, illetve 11 százaléknak felel meg. Cseresnyés Péter, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) munkaerőpiacért és képzésért felelős államtitkára tegnap az M1-en azt emelte ki, hogy több mint hétszázezerrel többen dolgoznak ma Magyarországon, mint 2010-ben, ráadásul a többségük, 574 ezer ember a versenyszférában tudott elhelyezkedni. Az államtitkár felidézte, hogy 2010-ben a kormányváltás idején a munkanélküliségi ráta még 11,6 százalék volt. Cseresnyés Péter szerint 2010 és 2017 között a foglalkoztatás bővülése a gazdaság erősödésével magyarázható, valamint olyan programokkal mint a költségvetési forrásból finanszírozott munkahelyvédelmi akció és az európai uniós forrásból támogatott ifjúsági garanciaprogram. Kiemelte, hogy a fiatalok foglalkoztatása 2010-ben jóval húsz százalék alatt volt, míg 2017 végére megközelítette a harminc százalékot, a munkanélküliségi rátájuk pedig a 2010-ben mért közel harmincról 10,2 százalékra csökkent.

Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője közölte, hogy a foglalkoztatottak száma várhatóan idén a nyári hónapok elején lépi át a 4,5 millió főt, a rendszerváltás óta először. A munkaerőhiányról szóló folyamatos hírek ellenére a magyar gazdaság továbbra is közel hatszázezer fős munkaerőtartalékkal rendelkezik a dolgozni szándékozó inaktívak, a közfoglalkoztatottak, a külföldre ingázók és a munkanélküliek számát tekintve. Figyelembe kell venni azonban – tette hozzá az elemző –, hogy a fenti csoportok egy részének a foglalkoztathatósága meglehetősen problémás, így érdemi beavatkozások szükségesek a nyílt munkaerőpiacon való megjelenésükhöz. Németh Dávid, a K & H Bank vezető elemzője a munkaerő-piaci trendekről szólva elmondta, hogy a mostani rekordalacsony értékek nem jelentenek meglepetést. Már tavaly látszott, hogy az adatok kedvezőek, ma már lényegében teljes foglalkoztatottságról beszélhetünk – emelte ki.