Gazdaság
Inflációt gerjeszt az erős amerikai gazdaság
Hétindító. Magyarországon az építőipar és a turizmus továbbra is jól teljesít, de az ipar minden bizonnyal elérte kapacitáskorlátait – vélekedett Virovácz Péter

Kamatdöntő ülésekben gazdag lesz a hét, hiszen az amerikai jegybank szerepét betöltő Federal Reserve (Fed), illetve az Európai Központi Bank (EKB) vezetősége is tanácskozik. A Fed szinte biztosan kamatot emel, ezt a piac már beárazta – nyilatkozta lapunknak Virovácz Péter, az ING Bank vezető makrogazdasági elemzője. Az újbóli kamatemelést elsősorban az indokolja, hogy továbbra is erős az amerikai gazdaság, ami az olajárak emelkedése mellett inflációt gerjeszt, és ezt a jegybanknak féken kel tartani, hiszen nem előnyös az inflációs cél átlépése.
Virovácz Péter hozzátette, a második negyedévben három százalék felett lehet az Egyesült Államokban a gazdasági növekedés, a munkaerőpiac is folyamatosan erősödik, és emelkednek a bérek is. A Fed a jelenlegi 1,5-1,75 bázispontról szerdán idén második alkalommal 0,25 bázisponttal emeli az alapkamatot. A szakértő ugyanakkor elmondta, hogy piaci várakozások szerint idén szeptemberben és decemberben is kamatot emelhet a Fed. Amerikából emellett csütörtökön érkezik a májusi kiskereskedelmi adat, ami azt mutathatja, hogy a fogyasztói bizalom töretlen, továbbra is költekezik a lakosság. Kedden szintén májusi inflációs adatot, pénteken pedig előzetes ipari adatot közöl az ottani statisztikai hivatal. Virovácz Péter szerint 2,8 százalékos éves inflációra lehet számítani, miközben a Fed célja két százalék.
Szintén csütörtökön ülésezik az EKB vezetése, de Európában nem lehet kamatemelésre számítani, a betéti kamat marad – 0,40, a hitelkamat pedig – 0,15 bázisponton. Ennek leginkább az az oka, hogy az európai gazdaság meglehetősen gyengén teljesít, nem jönnek kedvező adatok az eurózónából, így Németországból sem. Az EKB vezetése leginkább arról egyeztethet, hogy szeptemberben véget ér a harmincmilliárd eurós kötvényvásárlási program. Ezzel együtt az euróövezetből szerdán közöl az Eurostat májusi ipari adatot, a növekedés vélhetően három százalék alatt lesz. Németország csütörtökön közli a májusi inflációs adatot, ami két százalék körüli lehet.
Makrojelentések szintjén itthon sem lesz túl sűrű a hét. Kedden jelenik meg a szálláshelyek vendégforgalmának áprilisi és első négyhavi alakulásáról szóló statisztika. Márciusban a külföldi vendégek által eltöltött vendégéjszakák száma 10,1, a belföldi vendégek által eltöltötteké 16,5 százalékkal haladta meg az előző év azonos időszakáét, ennek eredményeként a kereskedelmi szálláshelyek vendégforgalma 13,1 százalékkal nőtt. Szerdán az ipari termelés áprilisi részletes statisztikája mellett a mezőgazdasági termelői árak áprilisi alakulását, míg pénteken az építőipari termelés áprilisi teljesítményét ismerteti a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
Virovácz Péter szerint a turizmusban továbbra is kedvező adatokat láthatunk, hiszen ez erős ágazat, a külföldiek és a belföldiek is jelentős mennyiségben költenek. A mezőgazdaságban emelkedő árakra lehet számítani, az ipar esetében pedig a második becslésben képet kaphatunk arról, hogy miért teljesített a bázishoz képest gyengén az ipar. Virovácz Péter szerint az ipar elérte kapacitáskorlátait, az építőiparban kétszámjegyű növekedésre lehet számítani, leginkább az európai uniós projektek, a lakásépítések és a vállalati beruházások miatt.