Gazdaság

Idén tetőzhet az új lakások átadása

A kedvezményes, ötszázalékos áfakulcs alkalmazásának meghosszabbítása egyértelműen előnyös mind a beruházók, mind a vásárlók számára

Tavaly összesen 8400 új társasházi ingatlant adtak el a fővárosban, ami kevéssel elmarad az egy évvel korábbi számtól. Idén tetőzhet a lakásátadások száma, miközben egyre több területen kell megbarátkozni az egymilliós négyzetméterárakkal.

uj-lakas
Jövőre ötezer-hatszáz ingatlant adnak át, és ezek fele már elkelt (Fotó: MH)

Nagy változások köszöntöttek be tavaly az újlakás-piacon – derült ki az OTP Budapesti Újlakás-értéktérkép legfrissebb adataiból. Egy jogszabály módosítása nyomán a korábban – 2016-tól 2019-ig – érvényes kedvezményes, ötszázalékos áfakulcs megszűnt, és visszaállt az eredeti, 27 százalékos forgalmi adó. A kezdeti felbolydulást megnyugvás követhette, hiszen egy átmeneti megoldással azon ingatlanok esetében, amelyek tavaly november 1-je előtt jogerős építési engedélyt kaptak, 2023-ig alkalmazható a kedvezményes áfakulcs. Ez az érintett beruházóknak egyértelműen előnyös, hiszen olcsóbban és kapkodás nélkül építkezhetnek. Ám mivel az ilyen lakások száma véges lesz a piacon, biztos, hogy továbbra is élénkebb érdeklődés várható irántuk a 27 százalékos áfatartalommal kínált ingatlanokhoz képest.

Az erősödő kereslet további árnövekedéshez vezethet, pedig már ma sem ritka az egymillió forint feletti átlagos négyzetméterár. A vásárlók az I., a II., az V. és a XII. kerületben már ma is ilyen árakkal találkozhatnak, és egy-két éven belül további kerületekkel bővül ez a kör. Idén átlagosan nagyjából 750 ezer forintot, jövőre azonban már 850 ezer forintot kérhetnek négyzetméterenként az új lakásokért. Egyre nehezebb lesz olyan új építésű lakásokat találni Budapesten, amelyekre még a kedvezményes lakásáfa érvényes, így további drágulásra lehet számítani. Ahhoz, hogy valaki még kedvező áron találjon új építésű társasházi ingatlant, mindenképp forduljon ingatlanközvetítőhöz, akinek nagy rálátása van az ingatlanpiacra, és segít meghozni a legmegfelelőbb döntést – mondja Valkó Dávid, az OTP Ingatlanpont vezető elemzője. Az OTP Budapesti Újlakás-értéktérképe 2019-es átadással 13,5 ezer, kétlakásosnál nagyobb projektben megépülő lakást tartalmaz, ami több mint a tavalyi szám duplája. Ebből az idén januári állapot szerint csaknem tízezer már gazdára is talált. Emellett 5600 olyan ingatlant is lehet már látni, amit várhatóan 2020-ban adnak át, ezeknek csaknem a fele már szintén elkelt.


Piacélénkítő hatású csok
A kereslet emelkedése mellett az árak sem csökkennek idén

A használt lakás vásárlására is igénybe vehető családi otthonteremtési kedvezmény (csok) hatására vélhetően a főváros környékén, a régióközpontokban és a fontosabb iparvárosokban fellendül majd az ingatlanpiac keresleti oldala – közölte az Otthon Centrum a távirati irodával. A kormány új, otthonteremtést támogató intézkedései akkor jelentenek majd valódi segítséget a családoknak a lakásvásárlásnál, ha a kiválasztott ingatlan árszintje és az elérhető támogatás mértéke megközelíti egymást. Soóki-Tóth Gábor, az Otthon Centrum elemzési vezetője kifejtette, ha a három gyermeket vállaló fiatal házaspárok kombinálják az akciótervben bejelentett tízmillió forintos kamatmentes szabad felhasználású hitelt a csokkal, akkor összesen tízmillió forint plusz 2,2 millió forint vissza nem térítendő támogatásból gazdálkodhatnak. A jelenlegi átlagos tranzakciós árak mellett a három gyermeket vállaló fiatal házasok Békéscsabán, Kaposváron, Miskolcon, Szolnokon, Dunaújvárosban és Nagykanizsán már csupán az állami támogatásból is tudnak egy legalább hatvan négyzetméteres lakást vásárolni, ugyanis az Otthon Centrum adatai szerint ezekben a vidéki városokban a hasonló ingatlanok átlagos ára 9,05 millió forint és 12,06 millió forint között mozog.