Gazdaság

Hazánknak függetlenségre kell törekednie

A magyar gazdaságpolitikában 2010 óta jelentős szemléletváltást figyelhetünk meg. Mint ismert, a válságot követően elkerülhetetlenné vált a gazdasági szerkezetváltás, így Magyarországon már látszanak a neoliberális hagyományokkal való szakítás jelei – olvasható a Nézőpont Intézet lapunkhoz eljuttatott elemzésében.

Az új modell három sarokpontjának a közvetlenebb állami szerepvállalás, a makrogazdasági stabilitásra fektetett hangsúly és az állam piacról való finanszírozhatóságának megteremtése tekinthető. E folyamat első komoly sikere a magyar gazdaság 2014-es kiugró teljesítménye, azaz a 3,6-os százalékos gazdasági növekedés és a 2,6 százalékos GDP-arányos államháztartási hiány. Ezek a mutatók a rangsor elejére repítették hazánkat.

Az idén is hasonló irányra lehet számítani. Az új filozófiától továbbra sem tér el a kormányzat, de sokan nem látják a folyamat igazi célját. A valódi cél, hogy az ország gazdasági szuverenitását a lehető legjobban kiterjesszék. Mindezt nem szabad félreértelmezni: kis és nyitott gazdaságként függünk partnereinktől, annak mértékét azonban – a hazai szereplők támogatásával és pozíciójuk erősítésével – befolyásolhatjuk. Az új gazdaságpolitika elsősorban a hazai szereplőknek kíván teret engedni, s mindez idegen az Európai Unióban uralkodó felfogástól, amelynek a 2004 után csatlakozott tagállamok nem minden esetben voltak haszonélvezői.