Gazdaság

Hasított tavaly év végén is a magyarországi építőipar

Hétindító. Elemzők kamatemelésre számítanak az Amerikai Egyesült Államokban, és az Európai Központi Bank vezetése még az idén megkezdi a felkészülést erre

Nemzetközi szinten leginkább a kamatemelés foglalkoztatja a befektetőket és az elemzőket. Itthon a héten fontos makrogazdasági adatok jelennek meg.

Virovácz Péter 20180114
Virovácz Péter: Globális az erősödés (Fotó: Hegedüs Róbert)

Észak-Amerikában a kamat alakulására figyel a piac, és az elemzőket ezen a héten is leginkább ez érdekli. Az Amerikai Egyesült Államok jegybanki szerepét betöltő Federal Reserve (Fed) ugyanis hamarosan kamatot emelhet, a kanadai jegybank pedig ezt várhatóan a héten meg is teszi – közölte lapunkkal Virovácz Péter, az ING Bank vezető makrogazdasági elemzője. Az amerikai gazdaság ugyanis erősödik, ezért a Fed, hogy ezt féken tartsa, várhatóan márciusban 0,25 százalékot emel az alapkamaton. A héten inflációs adatok érkeznek az Egyesült Államokból, és ezek is azt tükrözik az elemzői várakozások szerint, hogy elindult fölfelé – közölte Virovácz Péter. Az amerikai gazdaságban a munkaerőpiaci adatok is nagyon jók, ami tovább gerjeszti az inflációt, így a Fednek kamatot kell emelnie. Ugyanúgy Kanadában is jók a gazdasági kilátások.

Az ázsiai országok közül Kína lehet érdekes a héten, ugyanis csütörtökön teszi közzé az ottani statisztikai hivatal a negyedik negyedéves bruttó hazai termékre vonatkozó adatokat. Virovácz Péter szerint 6,7 százalékos lehetett a növekedés, ami megfelel 2017 egészének. Ugyanakkor némiképpen gyorsulhat a gazdaság, hiszen az eredeti cél 6,5 százalék volt a tavalyi évre. Európában a héten ülésezik az Európai Központi Bank, ugyan komoly döntések nem várhatók, de abba az irányba mehetnek, hogy a vezetők elkezdik kommunikálni a kamatemelést – közölte Virovácz Péter. Az elemző szerint 2019 elején lehet kamatemelésre számítani. Jelenleg –0,40 százalékos az alapkamat, vagyis a befektetőknek kell fizetniük. A bankrendszernek viszont komoly segítség lenne, ha a nulla fölé emelkedne a kamat.

Itthon a mai napon közli a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) a mezőgazdasági termelői árak alakulását és az építőipar tavaly novemberi teljesítményét. Virovácz Péter szerint 12 százalékos növekedésre lehet számítani. Az építőipari termelés tavaly októberben 38,1 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbi alacsony bázist a szeptemberi 23,8 százalékos emelkedés után. Az épületek építésének volumene 27,3, az egyéb építményeké 51,7 százalékkal nőtt. Az előző hónaphoz mérten hat százalékkal emelkedett szezonálisan és munkanaphatással kiigazított termelés. Mint arról a távirati iroda beszámolt, az év első tíz hónapjában 28,4 százalékkal nőtt az építőipar kibocsátása a múlt év azonos időszakához hasonlítva. Az épületek építésében az ipari épületek mellett a lakóépületek, iroda és oktatási épületek építése is szerepet játszott, az egyéb építményeknél pedig a gyorsforgalmi utak építése, valamint vasútfelújítási munkák táplálták a növekedést. Kedden a kereskedelmi szálláshelyek tavaly novemberi forgalmát teszi közzé a KSH. Tavaly októberben a külföldi vendégek által eltöltött éjszakák száma 1,5, a belföldi vendégeké 10,7 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit, a teljes forgalom együttesen 5,6 százalékkal nőtt.

A kereskedelmi szálláshelyek folyó áron számolt összes bruttó árbevétele 9,5 százalékkal 41 milliárd forintra emelkedett. Az első tíz hónapban a kereskedelmi szálláshelyek 6,7 százalékkal több, 25,7 millió vendégéjszakát regisztráltak. Pénteken közli a KSH a keresetek tavaly novemberi alakulásának statisztikáját. Tavaly októberben a bruttó átlagkereset 295 800 forint volt, 12,8 százalékkal több, mint egy évvel korábban. Az átlagos nettó kereset családi kedvezmény nélkül 196 700 forint volt, a kedvezményt is figyelembe véve pedig 204 600 forintra becsülhető. A tavaly októberi 2,2 százalékos inflációval számolva a reálbérek éves emelkedése októberben 10,4 százalékos volt. Az év első tíz hónapjában a bruttó és a nettó átlagkeresetek szintén 12,8 százalékkal nőttek, ami a 2,4 százalékos inflációval számolva 10,1 százalékos reálbér-emelkedésnek felel meg.


Fellendült a kínai forgalom

A kormány által tervezett 6,5 százalék helyett 6,9 százalék is lehet Kína 2017-es gazdasági növekedése a China Center for International Economic Exchanges gazdaságkutató intézet prognózisa szerint. Az első és a második negyedévben a kínai bruttó hazai termék (GDP) évi 6,9 százalékkal nőtt, a harmadik negyedévben pedig 6,8 százalékra csökkent a növekedési ütem. Az összevont három negyedév növekedési üteme az előző évi azonos időszakhoz képest 6,9 százalék volt. A kormány 6,5 százalékos GDP-növekedést irányozott elő a 2017-e évre. Az intézet közgazdásza, Hszü Hung-caj a távirati iroda beszámolója szerint rámutatott: a külkereskedelmi forgalom fellendült tavaly, a lakossági fogyasztás a korábbi magas szinten tartotta magát, és jelentősen megerősödött a fejlett technológiai ágazatok teljesítménye.