Gazdaság

Hamarosan megújul a dél-balatoni vasútvonal

A közlekedési fejlesztések a turizmus és a gazdaság erősödését is szolgálják – hangsúlyozta Tasó László

Ebben az uniós ciklusban számos olyan vasútfejlesztés valósul meg, amely lehetővé teszi a gazdaság és a turizmus erősödését – közölte tegnap Tasó László, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium közlekedéspolitikáért felelős államtitkára a Lepsény–Szántód–Kőröshegy megújított vasútvonal átadásán.

A déli parti rekonstrukció első ütemében 32 kilométer vonal újult meg a Balaton mentén, a beruházás harmincmilliárd forintba került. Csökkent a menetidő, megújultak az állomások és az átjárók, Balatonvilágoson, Siófokon és Zamárdiban négy kilométer hosszú zajárnyékoló fal épült. A mostani és az elmúlt öt-hat évben történt beruházások révén Budapest és Siófok között a korábbi 105-ről 76 percre csökkenhet a menetidő. Tasó közölte: 2018-ig Balatonszentgyörgyig épül át a további 53 kilométer hosszú vasútvonal. A 44 milliárd forint értékű beruházás jövőre kezdődik. Elmondta, hogy 2010 óta összesen 350 kilométernyi vonal újult meg, 2020-ig további négyszáz kilométernyi épül át és 450 kilométeren történik villamosítás az országban.


2 perces interjú: Witzmann Mihály, a térség országgyűlési képviselője

– Mit jelent a térségnek a megújult vasútvonal?

– Túl azon, hogy egy modern létesítményt adtak át a kivitelezők, a megújult vasút legfőbb jellemzője, hogy nagymértékben növeli az utasbiztonságot és az utazóközönség komfortérzetét. A térség gazdaságélénkítésében is jelentős szerepet tölthet be, a számunkra oly fontos turisztikai ágazat fejlődését is várjuk ettől a beruházástól. Az igazán jó hír, hogy nincs vége a dél-balatoni vonal fejlesztésének, 2018-ig Balatonszentgyörgyig megújul a létesítmény.

– Mit tartalmaz a balatoni fejlesztési program?

– A több mint háromszázmilliárd forint értékű csomag nemcsak a déli partra terjed ki. Komplex fejlesztés lesz ezen túlmenően a Balaton térségében, ami a közlekedésen belül kiterjed a vízi és a kerékpáros turizmus fejlesztésére is, és átépül a Sió-zsilip is.