Gazdaság

Fontos a válság megoldása

A privatizációra is nemet mondtak a polgárok

A görög népakarat szerint nem érvényesíthetik a hitelezők legfontosabb követeléseiket. Ezek között szerepelt egy kiegészítő büdzsé elkészítése erre az évre, és célzott költségvetési többlet 2016–19-re, amely áfareformot, nyugdíjreformot és a közszféra átalakítását tartalmazza.

Egységes, 23 százalékos áfakulcsot vezettek volna be júliustól, legkésőbb 2016-ig, amely a bruttó hazai termék (GDP) egy százalékával növelné a bevételeket évente. Feltételül szabták a hitelezők a társasági és a luxusadó emelését, a reklámadó bevezetését, az szja-szabályok szigorítását, a katonai kiadások csökkentését. Igényt tartottak a nyugdíjrendszer és a kedvezmények reformjára, amely megemelné a bevételeket. Szerepelt még a programban az államigazgatási kiadások csökkentése, a korrupció elleni harc, adószabályozás és az adóhatóság reformja, a pénzügyi szektor és a munkaerőpiac átalakítása. Fontos tétel volt az energiapiac, a szállítás, a tömegközlekedés és turizmus liberalizálása, valamint a kikötők, regionális repterek és az Admie villamos energetikai cég privatizációja.

Az adósságválság megoldása azért is fontos, mert a monetáris unió országainak, ezen belül a bankoknak 317 milliárd euróval tartoznak a görögök. A legtöbb kintlévősége – mint arról beszámoltunk – Németországnak ragadt bent a válság miatt, 87,6 milliárd euró. Ezzel együtt az eurózónához a közelmúltban csatlakozott északi szomszédunk, Szlovákia is 2,9 milliárd eurót hitelezett a dél-európai államnak.