Gazdaság

Emelkedő foglalkoztatottsági adatok

Az utóbbi húsz év egyik legerősebb ütemében nőtt a beszerzésimenedzser-index, múlóban a világválság hatásai

A júliusi enyhe csökkenés ellenére összességében továbbra is növekedik a beszerzésimenedzser-index. Az új, valamint a még teljesítésre váró megrendelések állományának egyidejű emelkedése alátámasztja a munkahelyek számának erősebb növekedését.

A beszerzésimenedzser-index szezonálisan kiigazított jú­liu­si értéke 54,2 pont volt, azaz a válaszadók az előző hónaphoz képest összességében kedvezőbb folyamatokról számoltak be – közölte tegnap a Magyar Logisztikai Beszerzési és Készletezési Társaság a távirati irodával.

A gazdasági növekedés mutatója 2,7 ponttal alacsonyabb az előző havi 56,9 pontnál, és némileg gyengült az elmúlt tíz hónapban megfigyelthez képest is, de így is biztosan haladja meg a növekedést jelző ötven pontot. A korábbi júliusokkal összevetve az idei érték meghaladja a hosszú távú hetedik havi átlagot, ami 52,7 pont, de kisebb az elmúlt három év 54,6 pontos átlagánál.A foglalkoztatottsági index az elmúlt hónapokhoz hasonlóan júliusban is növekedésre utal, az elmúlt egy évben már tizenegyedszer. Ugyanez a tendencia igaz az euróövezetre is. Bár az utóbbi pár hónap legalacsonyabb ütemével, de továbbra is növekedett a feldolgozóipar termelése júliusban, a vállalatok hazai és külföldi megrendeléseinek állománya stabilan bővült. Az új, valamint a még teljesítésre váró megrendelések állományának egyidejű növekedése alátámasztja a munkahelyek számának erősebb növekedését.

A beszerzési menedzserindexből arra lehet következtetni, hogy éves összevetésben négy százalékkal nőtt a termelés a harmadik negyedév elején. A növekedés fő hajtóereje továbbra is Németország, mindazonáltal a fellendülés széles alapokra helyeződött, még Görögországban is két egymást követő hónapban javultak a feltételek. A foglalkoztatottság az utóbbi húsz év egyik legerősebb ütemében nőtt, de a vállalatok még így is alig képesek eleget tenni a növekvő megrendeléseknek.