Gazdaság
Egyszerűsödik a lakáskiadás
A hosszú távú bérbeadást a személyi jövedelemadó alapjából leírható költségek is könnyítik
A hosszú távú bérbeadás szempontjából a legfontosabb változás, hogy idéntől már nem kell egészségügyi hozzájárulást fizetni, csupán egyetlen tételt, a tizenöt százalékos személyi jövedelemadót – mondta lapunknak Honyek Péter, a PwC Magyarország tanácsadója. Hozzátette, e kötelezettség mértékét kétféleképpen számíthatjuk ki. Egyik módszer a tízszázalékos költséghányad, miszerint a teljes bevétel kilencven százaléka jövedelemnek minősül. Ebben az esetben a közműveket érdemes a bérlő nevére íratni, máskülönben azoknak a díja is beleszámít a bevételbe, adózni kell utána. Ugyanakkor az átíratásra a hosszas adminisztráció miatt nem nyitottak kellőképpen a bérbeadók.
Ha viszont a tételes költségelszámolást választjuk, a közüzemi díjak költségként is elszámolhatók, így nem növelik az adó alapját. Sőt, ilyenkor a felújítási, illetve amortizációs költség leírására is lehetőség van, valamint ugyanígy levonható az adóalapból az ingatlanközvetítői díj is – magyarázta Honyek Péter.
A jövő évtől életbe lépő változások inkább egyfajta finomhangolásnak tekinthetők. Ha valaki ugyanis a bérbeadás mellett más, nem munkaviszonynak minősülő tevékenységet is folytat – például megbízási szerződéssel fordítást vagy edzői tevékenységet vállal – már nem kell a bérlő nevére íratnia a közműszolgáltatásokat. Jelenleg ugyanis a párhuzamos tevékenységek mindegyikére ugyanazt a költségelszámolási módot kell választani, még akkor is, ha ez a módszer nem mindkét tevékenység esetén kedvező. Jövőre azonban a lakásbérbeadók a rezsi bérlő által megfizetett összegét már nem kötelesek bevételként figyelembe venni, így mind az ingatlan bérbeadói, mind más tevékenységeikre nyugodtan választhatják a költséghányad szerinti adózást.
A szakértő kiemelte, sokakat a magas közterhek mellett annak számítási módja riasztott vissza a bérbeadástól, illetve a közteher megfizetésétől. Azonban a huszonkilencről mindössze tizenöt százalékra mérséklődött közteher már többek számára megfizethető, sőt, a tételes költségelszámolást követően az éves bérleti díj kétharmadára, felére is leszorítható az adóalap. Igaz, a számításokat bonyolíthatja például a bérleménybe vásárolt eszközök elszámolása, ugyanakkor maga az adóhatóság is nyújt tájékoztatót a számításokhoz.
Fontos az is, hogy aki nem magánszemélynek, hanem cégnek ad bérbe ingatlant, annak a cég felé nyilatkoznia kell a várható költségekről. Ugyanígy az adóhatóság által készített bevallástervezetet is át kell nézni, mivel a vonatkozó törvények alapján sokszor a költséghányados elszámolási mód kerül a bevallásba, ezzel pedig sokan akaratukon kívül túladóztatják magukat. Éppen ezért, aki a tételes költségelszámolást szeretné választani, annak még a bevallási határidő előtt kell módosítania, kiegészítenie a tervezetet.