Gazdaság

Csökkenő profit az olajcégeknél

A világcégek rosszul, a fogyasztók jól járnak, szárnyalhat a légiipar és felpörög a globális gazdaság

Míg a világ legnagyobb energiacégei-nek az olajár esése miatt csökken a profitjuk és az értékük, ennek a folyamatnak a legnagyobb nyertesei az üzemanyag-felhasználók, így például a légitársaságok, illetve a fogyasztók lehetnek. Az alacsony energiaárakból adódó fogyasztásélénkülés világszinten segíthet beindítani a gazdaságot.

üzemanyag 20141208
A magánfelhasználóknak is előnyt jelent az árzuhanás (Fotó: Csudai Sándor)

A negyvendolláros olajárcsökkenés az elmúlt fél évben jelentősen mérsékelte a világ legnagyobb energiacégei-nek profitját és az értékét is. A vezető energiacégek kapitalizációja (ami egy vállalat pillanatnyi számszerűsített értékét jelenti – a szerk.) négy hónap alatt csaknem egymilliárd dollárral csökkent, az amerikai tőzsdén jegyzett óriáscégek, mint például az Exxon Mobile vagy a Chevron, óriási veszteségeket könyvelhetnek el. Mint Peter Garnry, a Saxo Bank vezető részvénypiaci stratégája közölte, a továbbra is csökkenő olajár gyakorlatilag felfalja a szektor profitját, és ha ez az irányzat folytatódik, az energiapiac kisebb szereplői rövid úton fizetésképtelenné válhatnak. Másrészt viszont a háztartások szintjén kedvezően hat az olcsóbb olajár, és az ebből adódó energetikai célú kiadások csökkenése. A Saxo elemzői szerint jövőre az olajáresés következtében növekszik a vásárlóerő, ami több fogyasztást eredményez, ezzel párhuzamosan a vállalatok az alacsonyabb költségeiknek köszönhetően magasabb profitot könyvelhetnek el. Ez utóbbi pedig javítja a munkavállalók alkupozícióját a béremelések kiharcolására. Ennek jelei már most láthatók az Egyesült Államokban, és ez a folyamat 2015-ben kulcsszerepet kaphat a gazdasági növekedés beindításában.

Az árcsökkenés a nagy üzemanyag- fogyasztók gazdálkodásában is jelentkezik. Bizonyos ágazatok, mint például a légiipar, komoly lendületet kaphatnak, és a gazdaság legjobban teljesítő egységei lehetnek jövőre. A Lufthansa részvénye például egyetlen hét alatt nyolc százalékot erősödött. Az OPEC tagjai az olajárcsökkenés ellenére nem veszik vissza kitermelésüket, aminek megvan az oka. Keresleti oldalról növekedés várható, a magánfelhasználók és a cégek mellett ugyanis ez jól illeszkedik bizonyos országok stratégiájába. Így például Kína mint a világ egyik legnagyobb üzemanyag-felhasználója bizonyára feltölti stratégiai készleteit, hogy kihasználja az olcsó olaj által kínált növekedési lehetőségeket. Ezzel együtt viszont az amúgy is olcsó palaolajat kitermelő amerikai cégek csökkenthetik termelésüket. Az ebben érdekelt vállalatok profitja ugyanis normál esetben is szűkre szabott, az árakat így csak a kínálat valamilyen szintű csökkentésével lehetne stabilizálni.