Gazdaság

Betilthatják az egyszer használatos műanyagokat

A tagállamoknak biztosítaniuk kell, hogy a dohányipar fedezze a termékei képezte szemét begyűjtésének költségét, beleértve a gyűjtést, a szállítást és a hulladékkezelést

Vége lehet az eldobható műanyagok, többek között tányérok, evőeszközök, lufitartó botok vagy fülpiszkálók használatának: az Euró­pai Parlament október 24-én megszavazta a betiltásukat célzó uniós jogszabálytervezetet.

muanyag
Az italpalackok kilencven százalékát 2025-re újra kell hasznosítani (Fotó: Katona László)

Az egyszer használatos evőeszközök, fülpiszkálók, szívószálak és keverőpálcák a tervek szerint 2021-től nem kerülhetnek kereskedelmi forgalomba. „Az irányelv most lép a trialógus szakaszba, vagyis most a tanácsnak kell véleményeznie, majd az EP-nek jóváhagynia, szükség esetén módosítania a véleményt. A törvényhozás rendes jogalkotási eljárás keretében zajlik, ekkor az Európai Bizottság javaslatáról az Európai Parlament és a tanács közösen dönt. Az elfogadott, kihirdetett szöveg után az intézkedést tizenkét hónapon belül életbe kell léptetnie a tagállamoknak. Az irányelv a 2021-es céldátumot tartalmazza” – mondta lapunknak Szon­tagh Andrásné, az Európai Parlament Kommunikációs Főigazgatóságának sajtóattaséja. Kérdésünkre, hogy mi a teendő azon termékek esetében, amelyeket nem tudnak helyettesíteni más anyagból készült termékkel, azt válaszolta, hogy a tagállamoknak a nem kiváltható egyszer használatos műanyag termékek fogyasztását legalább huszonöt százalékkal csökkenteniük kell 2025-ig. Az ilyen termékek között szerepelnek például a hamburgeres dobozok, szendvicsdobozok, és a gyümölcs, zöldség, sütemények vagy fagylalt csomagolására használt dobozok.

A tagállamoknak saját tervet kell kidolgozniuk a többször használható műanyagok elterjedésének ösztönzésére, illetve az újrafelhasználás és az újrafeldolgozás népszerűsítésére.

A képviselők az Európai Bizottság javaslatához képest kiegészítették a 2021-től betiltandó műanyagok listáját. „Az oxidatív biológiai úton lebomló műanyagokból készült termékek is felkerültek erre a listára, így a zacskók és csomagolóanyagok, expandált polisztirolból készült étel- és italhordók, vagyis az azonnali felhasználásra szánt vagy további kezelés nélkül használható csomagoló termékek” – emelte ki Szontagh
Andrásné. Hozzátette, más termékek esetén kiterjesztik a gyártói felelősségvállalás körét, illetve tudatosságot elősegítő programok kezdeményezését is szorgalmazzák. A másfajta műanyagokat, például az italpalackokat külön kell gyűjteni, és 2025-re kilencven százalékban újra kell hasznosítani.

A képviselők szerint a műanyagok használatát korlátozó lépéseknek a dohánytermékekből származó szemétre, elsősorban a műanyagot tartalmazó szűrőkre is ki kell terjedniük. Az ilyen hulladékot 2025-ig felére, 2030-ra pedig nyolcvan százalékkal kell csökkenteni. Erre azért van szükség, mert egyetlen cigarettacsikk ötszáz-ezer liter vizet képes szennyezetté tenni, és tizenkét évig tart, amíg lebomlik. A cigarettacsikk a második leggyakrabban eldobott, egyszer használatos műanyagszemét – emelte ki a sajtóattasé. A tagállamoknak a műanyagot tartalmazó, hátrahagyott vagy elvesztett halászati eszközök összegyűjtéséről is gondoskodniuk kell, ami azt jelenti, hogy 2025-re legalább a felüket be kell gyűjteni. Ugyaneddig az időpontig a kallódó halászati eszközök tizenöt százalékának újrafeldolgozását is meg kell oldani. A gazdátlan halászeszközök az európai tengerpartokon található szemét huszonhét százalékát teszik ki. A tagállamoknak biztosíta­niuk kell, hogy a dohányipar fedezze a termékei képezte szemét begyűjtésének költségét, beleértve a hulladékgyűjtést, a szállítást és a hulladékkezelést. Ugyanez vonatkozik a műanyagot tartalmazó halászeszközök gyártóira, akiknek az újrafeldolgozási cél eléréséhez kell hozzájárulniuk – tette hozzá a gyártók felelősségvállalásával kapcsolatban Szontagh Andrásné.