Gazdaság

Bankhitel társfinanszírozáshoz

A kölcsönt elsősorban közlekedésre és energiahatékonyságra szánják

Az európai uniós beruházások hazai önrészének finanszírozása érdekében ötszázmillió eurós hitelt vesz igénybe az állam. A három évig igénybe vehető kölcsönt leginkább közlekedési és energiahatékonysági beruházásokhoz használjuk fel.

Az Európai Beruházási Bank (EIB) kedvező kamatozású hitele révén könnyebbé válik az uniós támogatással megvalósuló beruházások hazai önrészének finanszírozása a 2014–2020 közötti programozási időszakban. Ebben az időszakban egymilliárd euró hitelkeretet biztosít Magyarország számára a bank. Tegnap Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter és Baranyay László, az EIB alelnöke ötszázmillió euró (155 milliárd forint) igénybevételéről írt alá megállapodást. A hitelt három éven belül külön-külön megkötendő szerződések révén veheti igénybe hazánk. Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter elmondta: a kedvező kondíciójú források hozzájárulnak ahhoz, hogy a Magyarország rendelkezésére álló uniós forrásokat mind szélesebb körben tudjuk felhasználni, a gazdaság fejlődése és az emberek életkörülményeinek javítása érdekében.

Az EIB hitelét három területen lehet felhasználni: az Integrált Közlekedésfejlesztési Operatív Program, a Környezet és Energiahatékonysági Operatív Program, valamint az Európai Hálózatfinanszírozási Eszköz esetében megvalósuló projektek központi költségvetési kiadásainak refinanszírozását biztosítja. Ezek a fejlesztési programok Magyarország nemzetközi közúti, vasúti és vízi úti elérhetőségének javítását, illetve a városi közlekedés és az elővárosi vasúti közlekedés fejlesztését szolgálják. Továbbá elősegítik a települési vízellátás, szennyvíz-elvezetés és -tisztítás fejlesztését, a hulladékgazdálkodási feladatok hatékonyabb ellátását, természetvédelmi fejlesztéseket és az energiahatékonyság növelését.

Az EU vissza nem térítendő támogatásként a projektek 50–85 százalékát finanszírozza, a többi a tagállam feladata. Az EIB 1990 óta helyez ki hiteleket hazánkban. Magyarország uniós tagságával egyidejűleg, 2004 májusa óta már részvényesként működünk együtt a bankkal. Az EIB-források lehetővé teszik a gazdaságfejlesztési célokat szolgáló beruházások költségvetési kiadásainak hosszú lejáratú, alacsony kamatozású finanszírozását, miközben a meglévő és folyamatosan csökkentendő államadósság szerkezete is kedvezőbbé válik.