Gazdaság

Az amerikai-kínai kereskedelmi konfliktus enyhülése jót tett a részvénypiacoknak

"Kedvezőtlen, de nem katasztrofális" a várható növekedési hatás

Londoni pénzügyi elemzők szerint "kedvezőtlen" növekedési hatásai lehetnek a kínai és az amerikai gazdaságban a kínai importárukra kirótt újabb amerikai vámoknak, de az valószínűtlen, hogy az intézkedésnek "katasztrofális" következményei lennének.

 A Bank of America-Merrill Lynch bankcsoport londoni kutatási részlegének (BofA Merrill Lynch Global Research) feltörekvő piacokkal foglalkozó elemzői szerdán bemutatott tanulmányukban kifejtették: a 200 milliárd dollár értékű kínai importra kivetett, Donald Trump elnök által e héten bejelentett 10 százalékos amerikai pótvám az amerikai piacra irányuló kínai export 40 százalékát, a teljes kínai export 7 százalékát érinti.
 

A ház közgazdászai közölték: modellszámításaik szerint az amerikai vámintézkedés az eddigi előrejelzésükben szereplő ütemhez képest 0,5 százalékponttal lassítja 2019-ben a kínai hazai össztermék (GDP) növekedési ütemét.

 A cég ennek alapján 6,1 százalékra csökkentette a kínai gazdaság jövő évi növekedésére szóló prognózisát, az amerikai gazdaságban várható hatást ugyanakkor minimálisnak nevezte.

A tanulmány szerint ha az amerikai importőrök az összes eddigi és még kilátásba helyezett importvám inflációs hatásait ráterhelik az amerikai fogyasztókra, az éves amerikai infláció 0,1 százalékponttal emelkedne, és valószínűleg ugyanennyivel csökkennének az amerikai fogyasztási kiadások.
 

A Bank of America-Merrill Lynch elemzői szerint a kínai gazdaságban egyebek mellett azért valószínűtlen a katasztrofális hatás, mivel a külső kereslet immár nem jelentős hajtóereje a kínai GDP-növekedésnek, egyre nagyobb szerepet kap a hazai fogyasztás.

Ezt tükrözi, hogy a GDP-arányos kínai folyómérleg-egyenleg többlete tavaly már csak 1,3 százalék volt a 2007-ben mért 9,9 százalékos legutóbbi csúcsszint helyett.

Mindemellett az amerikai piacra irányuló kínai exporttermékek importtartalma 35 százalék körüli, így az amerikai vámintézkedések kisebb negatív hatást gyakorolnak majd a kínai hazai össztermékre, mint a bruttó kínai exportra - fejtegetik szerdai tanulmányukban a BofA Merrill Lynch Global Research elemzői.

Jóval borúlátóbb előrejelzést állított össze a kereskedelmi konfliktus további eszkalációjának esetére az egyik legtekintélyesebb londoni pénzügyi-gazdasági elemzőház, az Oxford Economics.

A ház számításai szerint ha az amerikai kormány januártól - ahogy Trump kilátásba helyezte - valóban 25 százalékra emeli tovább a 200 milliárd dollárnyi kínai importra most kirótt 10 százalékos vámot, és ha Kína ugyancsak 25 százalékos büntetővámot vet ki 100 milliárd dollár értékű amerikai importra, a kínai gazdaság jövőre 5,8 százalékkal, 2020-ban 5,6 százalékkal növekedne az Oxford Economics jelenlegi alapeseti prognózisában szereplő 6,1 százalékos, illetve 5,7 százalékos növekedés helyett.
 

A cég londoni elemzői hangsúlyozzák: a borúlátó forgatókönyv-változat is csak arra az esetre érvényes, ha az amerikai kormány Donald Trump ezt kilátásba helyező fenyegetése ellenére nem vet ki pótvámokat a teljes kínai importra.

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 275,51 pontos, 0,76 százalékos emelkedéssel, 36 386,40 ponton zárt szerdán.

A részvénypiac forgalma 8,8 milliárd forint volt, a vezető részvények többsége erősödött az előző napi záráshoz képest. 

Csépai Miklós, a Gránit Bank treasury értékesítési vezetője szerint a nem olyan rossz hír is jó hírnek számított a piacon: az európai tőzsdék emelkedtek, és a BUX index is egy kis ingadozás után felfelé vette az irányt, miután az Egyesült Államok és Kína közötti kereskedelmi konfliktussal kapcsolatos bizonytalanság mérséklődött. Mint az M1 aktuális csatornán elmondta, a nyugat-európai tőzsdék fél százalék körüli emelkedést produkáltak, és az amerikai piacok is pozitív tartományban nyitottak. 

A Mol 40 forinttal, 1,38 százalékkal 2930 forintra erősödött, 1,6 milliárd forintos forgalomban. Az OTP-részvények ára 25 forinttal, 0,25 százalékkal 9990 forintra nőtt, forgalmuk 3,2 milliárd forintot tett ki. A Magyar Telekom árfolyama nem változott, 408 forintot ért, forgalma 94,3 millió forint volt.

A Richter-papírok árfolyama 50 forinttal, 0,98 százalékkal 5150 forintra emelkedett, forgalmuk 3,4 milliárd forintot ért el. A BUMIX 3581,79 ponton zárt szerdán, ez 22,37 pontos, 0,63 százalékos emelkedés a keddi záráshoz viszonyítva.