Gazdaság

Amerikára figyel a gazdasági világ

Hétindító. Itthon és Japánban is lesz kamatdöntő ülés, csökkenés nem várható

Csendes karácsonyi hétre lehet számítani a hazai gazdaságban. Nemzetközi szinten leginkább Észak-Amerikára figyelnek az elemzők, ott a hét második felében lényeges makrogazdasági adatok jelennek meg.

blako-levente
Blahó Levente (Fotó:MH)

A jegybanki kamatdöntő ülés eredményét leszámítva, nem jelenik meg fontos makrogazdasági adat a héten Magyarországon. A karácsony előtti csendes hét jellemzi Európát is, leginkább az Amerikai Egyesült Államokban lesz némi mozgolódás ezen a téren, de csak a hét második felében. Itthon kamatemelésre egyáltalán nem lehet számítani. A Magyar Nemzeti Bank monetáris tanácsa főként a három hónapos jegybanki betéteket módosíthatja, azaz meghatározza az új maximumértéket. Amerikában csütörtökön teszik közzé a harmadik negyedéves bruttó hazai termék adatait. Mint azt Blahó Levente, a Raiffeisen Bank elemzője lapunknak elmondta, itt minimális csökkenés várható az előző negyedévihez képest, a piac 3,3 százalékos növekedésre számít. Ennél is fontosabb viszont a novemberi tartós fogyasztási kiadások, illetve a lakossági fogyasztás változása, ami szintén csütörtökön lesz nyilvános. Az októberi érték 0,3 százalékos volt, novemberre 0,4 százalékos emelkedést várnak az elemzők. Ez azért fontos, mert megmutatja, hogy az elnökválasztás után hogyan alakult a lakossági fogyasztás, vagyis az emberek mennyire bíznak a gazdasági növekedésben. A választás előtt azt lehetett tapasztalni, hogy érdemben nem nőtt a lakossági fogyasztás, azaz nem volt meg az az optimizmus, amire elemzők számítottak. Ezzel együtt az amerikai fogyasztói bizalmi index kedvezően alakul, 98 százalékos, a legfrissebb adat pedig pénteken lesz nyilvános.

Kedden Japánban lesz kamatdöntő ülés, de elemzők, a hazaihoz hasonlóan, nem számítanak változásra. Mint azt Blahó Levente elmondta, januárban derülhet ki, hogy lesz-e szigorítás a monetáris politikában. Jelenleg kedvező folyamatok zajlanak a szigetországban. A jen gyengül, ami jó az exportáló cégeknek és a gazdaságnak, s az olajárdrágulás miatt az infláció is visszatérhet. A húszéves gazdasági stagnálás véget érhet Japánban.

Blahó Levente úgy látja, az olaj ára hordónként ötven dollár körül stabilizálódhat, s ez kellő bevételt jelent az olajtermelő országoknak. Nem is cél, hogy a jelenleginél magasabb legyen az ár, hiszen akkor azok – az elsősorban észak-amerikai termelők –, akiknek gondot okoztak a magas kitermelési költségek, újból erőre kapnának, túlkínálat alakulna ki a piacon, ami megint árcsökkenést hozna.