Gazdaság
Amerika a kamatemelésre készül
Hétindító. Leginkább az energiaárak befolyásolják az infláció alakulását

Csak a jövő héten, március 15-én lesz ugyan az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed kamatdöntő ülése, ám a piac már most ezzel számol, és ebben meghatározók lesznek a héten esedékes munkaerőpiaci adatok az Egyesült Államokból. Mint Virovácz Péter az ING Bank vezető elemzője lapunknak elmondta, a piac 88 százaléka beárazta már, hogy a Fed minden bizonnyal 0,25 százalékkal emeli az irányadó kamatot. Szerdán és pénteken jelennek meg az amerikai munkaerőpiaci adatok, elemzők három százalék körüli béremelkedésre számítanak.
Ez pedig már elég jelentős tétel ahhoz, hogy a Fed kamatot emeljen – tette hozzá az elemző. Béremelés esetén ugyanis emelkedik a lakosság elkölthető jövedelme, így élénkül a kereslet az amerikai termékek kiránt. Ez viszont felfelé hajtja az árakat, a Fed inflációs célja viszont kétszázalékos. Ennél magasabb inflációt a Fed nem engedhet meg. A kamatemelés révén viszont a lakosság egy része arra kényszerül, hogy elkölthető jövedelmének egy hányadát megtakarítsa, így nem pörög túl az amerikai gazdaság. Nagy-Britanniában ezen a héten kerül vissza a parlament alsóházához a kilépés megindításáról a törvényjavaslat, amelyben kedden döntés várható. Ebben az esetben viszont elhárulnak az akadályok, hogy megkezdődjön a szigetország kilépési folyamata az Európai Unióból, és ez a piacokat is befolyásolja. Németországból szerdán érkeznek a januári ipari termelésre vonatkozó adatok. Ez azért lényeges számunkra, mert Németország a legnagyobb kereskedelmi partnerünk, és a magyar vállalkozások helyzetét is alapvetően befolyásolja, hogyan teljesít a német ipar. Virovácz Péter szerint a tavaly decemberi adatok csalódást okoztak, a bank elemzői arra számítanak, hogy januárban 1,5 százalékkal emelkedett az ipari termelés. Csütörtökön lesz az Európai Központi Bank kamatdöntő ülése. Szinte biztosra vehető, hogy semmi változás nem lesz az alapkamat esetében – mondta Virovácz Péter. A legközelebbi kamatemelés csak 2018-ban lehetséges az elemző szerint.
Magyarországon a januári ipari termelésről közöl adatokat a Központi Statisztikai Hivatal (KSH), ugyancsak közzéteszi a tavaly negyedik negyedéves bruttó hazai termék (GDP) adatokat is és a februári inflációs jelentés is nyilvános lesz. Tavaly decemberben 0,5 százalékkal csökkent az ipari termelés az egy évvel korábbihoz képest, míg a tavalyi év egészét tekintve a termelés volumene 2016-ban 0,9 százalékkal haladta meg a 2015-ben mértet. Virovácz Péter szerint kedvezőtlen, hogy az Audi háromról kettő műszakra váltott, de az egyszázalékos növekedés már igen jó eredménynek számít. Ugyancsak kedden teszi közzé a statisztikai hivatal a részletes tavalyi negyedik negyedéves GDP-adatokat. Az első becslés szerint a GDP 1,6 százalékkal nőtt tavaly a negyedik negyedévben az előző év azonos időszakához képest, míg 2016-ban kettő százalékkal emelkedett. Tavaly a negyedik negyedévben a növekedéshez a legnagyobb mértékben a piaci szolgáltatások, valamint a mezőgazdaság járult hozzá. Szintén kedden jelenik meg a Nemzetgazdasági Minisztérium gyorstájékoztatója a február végi államháztartási adatokról. Szerdán publikálja a KSH a februári inflációs adatokat. Az elemző szerint tovább gyorsulhat az infláció, februárban 2,7 százalékra lehet számítani, a kulcs az energiaárak emelkedése. Pénteken teszi közzé a hivatal első becslését a januári külkereskedelmi termékforgalom alakulásáról.