Gazdaság

Alapjaiban változott az oroszok viszonya az európai piacokhoz

Orbán telefonon beszélt Putyinnal

A Déli Áramlat földgázvezeték-projekt meghiúsulása miatt felülvizsgálta európai energiapiaci stratégiáját a Gazprom orosz energiavállalat.

Telefonon egyeztetett tegnap Orbán Viktor miniszterelnök és Vlagyimir Putyin orosz államfő a kétoldalú kapcsolatok perspektíváiról és a magyar–orosz energetikai együttműködés jövőjéről annak fényében, hogy a közelmúltban lezárult a Déli Áramlat projekt – közölte Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter a távirati irodával. Az egyeztetést a Kreml is bejelentette, de nem tértek ki a telefonbeszélgetések részleteire, és arra sem, hogy ki volt a kezdeményező. Vlagyimir Putyin múlt hétfőn Ankarában jelentette be, hogy Oroszország eláll a Déli Áramlat gázvezeték megvalósításától és Törökország felé vezető szállítási útvonalat épít ki. Az Ukrajna megkerülésével tervezett Déli Áramlat európai gázvezeték Oroszország fekete-tengeri partvidékétől indult volna, és Dél- és Közép-Európa országaiba, így Szerbiába és Magyarországra is szállította volna az orosz földgázt. Alekszej Miller, a Gazprom vezérigazgatója az orosz közszolgálati televíziónak elmondta: Oroszország hozzáállása az európai piachoz alapjaiban változott meg. „Ez itt a vég kezdete az európai végfelhasználókkal kötött szállítási szerződésekre összpontosító piaci stratégiánkban” – fogalmazott. Az unió ezentúl Törökországgal mint tranzitországgal áll majd kapcsolatban – mondta a Gazprom vezérigazgatója, megjegyezve, hogy Törökországnak évi ötvenmilliárd köbméter gáz áll majd rendelkezésére továbbításra, „amit alkalma lesz az EU-val folytatott politikai hatalmi pókerjátszmában is igénybe venni”.

A Gazprom elnöke rámutatott, hogy az európai gázszállítási rangsorban Törökország a második helyre rukkol elő Németország után. Miközben Németországra az északi szállítási útvonalon hárul kulcsfontosságú közvetítő szerep, a déli útvonalon ezt a feladatot Törökország tölti majd be. Az eddig négymilliárd dollárért, orosz területen épített vezetéket a jövőben a törökországi szállításokhoz veszi majd igénybe a Gazprom. A már megrendelt csővezetékeket pedig a terveknek megfelelően a Fekete-tengeren keresztül fektetik le, csak nem bulgáriai, hanem törökországi végponttal.