Gazdaság

Adventi készülődés Vácott

A Dunakanyar mindkét partja bővelkedik középkori műemlékekben, programok sora várja a látogatókat

Fenséges kilátás, templomok és műemlékek valóságos füzére mellett gasztronómiai élmények ígérete is jellemzi az ország egyik legszebb és legismertebb tájegységét, a Dunakanyart. Az év végéhez közeledve akinek kedve szottyan egy kis adventi mulatságra, itt is megteheti.

Advent 0161210
Már négy héttel karácsony előtt is népes az ünnepi forgatag a főtéren (Fotó: MH)

Budapesttől mindössze harminc kilométerre, a Dunakanyar szívében, Vácott hagyománnyá vált, hogy a főtéren adventi vásárral, programokkal, végül szilveszteri utcabállal ünneplik az év végét. A barokk épületekkel körbevett téren az ünnepi forgatag karácsony előtt négy héttel veszi kezdetét, a kicsiny faházak működtetői ajándéktárgyakkal, étellel és itallal várják az érdeklődőket. A gyermekek kedvence a Mikulás-váró, a betlehemes előadás, valamint az állatsimogató. A felnőttek pedig eredeti magyar jurtában melegedhetnek, majd december 30-án forraltbor-főző versenyen mérhetik össze tudásukat és ízlésüket.

Vácon mindenképpen érdemes betérni a Curia Borház és Bor­gyűjteménytárba, amely családi kollekció. A múzeumban 2500 eredeti palackozású bor mutatja be a magyar borkultúrán keresztül, 1880-tól a magyar múltat. Megismerhető a kilencszáz darabból álló tokajiaszú-gyűjtemény is szintén ebből az időszakból. Ha már gasztronómia, a főtér északi oldalán, a Bécsi kapu lábánál hívogat egy hely: a prémiumcukrászdában Mihályi László nemzetközileg ismert cukrász-séf desszertkölteményei egyszerre jelentenek vizuális és gasztronómiai élményt a betérő vendégek számára.

Árpád-kori templomfalak
BazilikaAz esztergomi bazilika a harmadik legnagyobb templom Európában
Innen nem messze található Nagymaros, ahol a barokk stílusban átépített gótikus plébániatemplom, a Dunakanyar egyetlen, ma is álló középkori egyházi műemléke is látogatókat vár. A templom legkorábbi részei – a déli fal egy szakasza, egy feltárt kisméretű, tölcséres bélletű félköríves ablakkal – feltehetően a 13. század végén, a hospes, azaz a bevándorlótelepülés létrejöttekor készültek. A 2001-ben felújított templom harangjainak messze zengő hangja a Duna túlsó partján, Visegrádon is jól hallható. Visegrádon túl a szintén jobb parti Dömös különleges román stílusú műemléke a látványosan helyreállított prépostsági altemplom, amely a téli időszakban előzetes bejelentkezéssel látogatható. A prépostságot és káptalant a 12. század elején Könyves Kálmán öccse, Álmos herceg alapította. Az épületegyüttes a török háborúk idején pusztult el, romjait a 18. században széthordták. A templom fennmaradt alapfalait feltárták, rekonstruált altemploma látogatható. Az altemplom rekonstrukciójával a Dunakanyar és egyben az Árpád-kori építőművészet lenyűgöző műemléke vált megismerhetővé.

A Duna jobb partja is bővelkedik műemlékekben. Esztergomban – az egykori koronázási városban és érseki székhelyen, amely a tatárjárásig az ország központja volt – magasodik a bazilika, amely a római Szent Péter-bazilika és a londoni Szent Pál-katedrális után a harmadik legnagyobb templom Európában. Emeleti kincstára hatvan, Panoráma-terme 120 lépcső, fenséges kilátást nyújtó kupolakilátója pedig négyszáz csigalépcső leküzdésével érhető el. A megújult Esztergomi Vármúzeumban csodálhatjuk meg a feltárt királyi palotát, a kiállításokon pedig megismerkedhetünk a vár történetével. A királyi várkápolna és a Beatrix-terem 2014 óta látogatható, továbbá időszakosan nyitva áll Vitéz János dolgozószobája, a Studiolo is. Aki szeretné megismerni a magyar egyházi kultúra történetét és jelenét, az nem hagyhatja ki a prímási palotában működő Keresztény Múzeumot, ahol a késő középkori szárnyas oltárok mellett elefántcsont-faragványok, szelencék, kerámia-ritkaságok, üvegfestmények, keleti csomózott szőnyegek találhatók. Érdemes sietni, mert december végéig látogatható a Magyar-Szent-Kép időszaki kiállítás, amely a hazánkban is több száz éves szentképfestészet műfaját helyezi kortárs alkotók műveinek megvilágításába. A Bazilika tövében, a Prímás Pincében nyílt meg a Kárpát-medencei Borvidékek Alagútja, ahol a jellemző szőlőfajtákkal és borkészítési eljárásokkal köthetünk szorosabb ismeretséget, mi több, lehetőség nyílik mintegy 22 magyar és határon túli régió borainak kóstolására is.

Káprázatos panoráma

A Vinum Liturgicum, a „liturgia bora”, azaz köznapi nevén a misebor is megtalálható a pincében. Kevesen tudják, de Esztergomban áll a Török Birodalom északnyugati irányban legtávolabbi, helyreállított műemlék építménye, az Özicseli Hadzsi Ibrahim Dzsámi. A belvárosban pedig a magyar vízgazdálkodás történetét interaktívan bemutató Duna Múzeum ismertet meg minket a víz varázslatos világával, a kutak, malmok, zsilipek működésével. A kifejezetten család- és vendégbarát, vetítőtermes mú­zeum Pancsolójában az érdeklődők ki is próbálhatják az ősi vízi szerkezeteket.

A visegrádi fellegvár az egyik, ha nem a legismertebb turisztikai látványosság a magyarok számára. Ez egyáltalán nem véletlen, hiszen történelmi érdemei mellett a Dunakanyar és talán az ország legpompázatosabb látképét nyújtja. A várteraszról nézve lábunk előtt hever az egész Dunakanyar. Az esténként gyönyörűen kivilágított épületegyüttesben vártörténeti kiállítás, továbbá az 1335. évi hármas királytalálkozónak, a középkori lakomáknak és udvari mulatságoknak emléket állító viaszfigurás panoptikum, középkori fegyvertörténeti és vadászati kiállítás, valamint a rekonstruált maketterődrendszer várja a látogatót. És a koronázási ékszerek másolatát is láthatjuk az egyik teremben.

Oroszlános-kút

A fellegvár előtt elterülő település a visegrádi országok együttműködésének középkori bölcsőhelye. Visegrádon a megérkezést követően érdemes az irányt a főút mellett található Palotaház felé venni. Itt nemcsak turisztikai információkkal és szállásajánlatokkal látnak el bennünket, betekintést is nyerhetünk a helyi kézműves műhelyekbe, vagy akár egy kellemes étkezéssel is indíthatjuk látogatásunkat az Étkek Házában. Visegrád kiemelkedő műemléke a királyi palota, amelynek falai között, a Mátyás Király Múzeumban a vörösmárványból faragott híres Oroszlános-kút és a Herkules-kút megmaradt eredeti darabjait és pontos másolatát is megtekinthetjük. Kihagyhatatlan program a Zugfőzde Pálinkamúzeum felkeresése, ahol a pálinkák mellett választhatóak magyaros, húsos-sajtos ízelítők, vegyes fatálak kíséretében. Kulináris kalandokért érdemes felkeresni a korhűen kialakított Reneszánsz éttermet, ahol hajdani fejedelmi lakomák hangulata elevenedik meg, az ételekben és a díszletben egyaránt, s időnként még a lantművész játéka is felcsendül a fenséges falatok mellé. Ha december második hétvégéjén érkezünk Visegrádra, ne hagyjuk ki az adventi kézműves vásárt a Palotaházban, ahol helyi kézművesek portékái mellett lovagi tornával, karácsonyfa-díszítéssel, forrócsoki-partival és a Szimbola együttes középkori muzsikájával, népdal-feldolgozásaival várják a kisebbeket és a nagyobbakat.