Gazdaság

A vártnál is robusztusabb a növekedés

Magyarország és a régió kifejezetten jól teljesít

Javította a hazánkra vonatkozó idei növekedési előrejelzését az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD). A kedvező munkaerő-piaci fejlemények és a reálbérek növekedése elősegítik a hazai fogyasztás élénkülését.

Suma Chakrabarti 20150515
Suma Chakrabarti, az EBRD elnöke (Fotó: Reuters - David Mdzinarishvili)

Magyarország és a többi közép-európai EU-gazdaság a régió átlagát jelentősen meghaladó, az eddig vártnál is robusztusabb növekedésre számíthat azzal együtt, hogy az orosz és az ukrán gazdaság mély recessziója miatt az európai átalakuló térségben idén várhatóan nem lesz gazdasági növekedés – tette közzé tegnap az EBRD a második idei második átfogó előrejelzésében. E szerint Magyarországon 2,6 százalékos növekedésre lehet számítani idén, Közép-Európában és a balti államokban pedig átlagosan 2,9 százalékra.

Az EBRD mindkét előrejelzést javította: januárban a térség egészére 2,6 százalékos, a magyar gazdaságban 2,4 százalékos idei növekedést valószínűsített. A bank szerint e közép-európai uniós gazdaságoknak mindenekelőtt az élénkülő euróövezeti aktivitás, az Európai Központi Bank mennyiségi enyhítési ciklusa és az olajárak korábbi zuhanásának még mindig érvényesülő hatása ad felhajtóerőt. Magyarország esetében a kedvező munkaerő-piaci fejlemények és a reálbérek növekedése segíti a hazai fogyasztás élénkülését.

A Nemzetgazdasági Minisztérium ugyanakkor a bank által közölt prognózisnál kicsivel jobbnak ítéli meg a magyar gazdaság növekedési kilátásait: idén ugyanis 3,1 százalékos bővülésre számít. Hazánk a többi országhoz viszonyítva is kifejezetten jól teljesít. Ezt a tárca arra alapozza, hogy a beruházások növekedése folytatódik, amit segítenek a kis- és középvállalatok részére nyújtott hitelprogramok és az alacsony kamatkörnyezet is. Emellett fennmarad az uniós forrásbevonás magas szintje, a gazdaság bővüléséhez pedig a fogyasztás is hozzájárul, köszönhetően a háztartások részére rendelkezésre álló jövedelmek növekedésének, az olajárak csökkenésének és a devizahitelesek számára az elszámolással visszajuttatott csaknem ezermilliárd forintnak is. Végezetül azt közölték, hogy idén tavasszal felfelé módosította a magyar gazdasági növekedésre vonatkozó várakozásait a Nemzetközi Valutaalap és az Európai Bizottság is.