Gazdaság

A kormány a termelői együttműködésnek komoly szerepet szán

Fontosak az alulról szerveződő szövetkezetek

A szövetkezés az egyetlen út arra, hogy a termelők megfelelő pozíciót érjenek el a piacon, így érvényesítve a gazdatársadalom érdekeit.

Legalább negyvenszázalékos mértékre kell növelni a termelői szerveződések szerepét az agrárágazatban, ami elsősorban az új tagok belépésével, a tagság bővítésével érhető el – mondta tegnap a Földművelésügyi Minisztérium parlamenti államtitkára. Nagy István a 94. Nemzetközi Szövetkezeti Nap alkalmából a Mezőgazdasági Szövetkezők és Termelők Országos Szövetsége által rendezett ünnepségen kiemelte: a kormány a jövőben is jelentős szerepet tulajdonít és szán a termelői együttműködésnek, az alulról szerveződő, nyitott tagság elvén működő termelői szervezeteknek az agrárágazat megújításában. „A legfontosabb előttünk álló feladat az együttműködési képesség javítása, a helyi közösségek bekapcsolódását lehetővé tevő megoldások, együttműködési technikák megtalálása és terjesztése.” Ebben a folyamatban pedig szükség van a szövetkezés elvét gyakorlók és az azt támogatók aktív segítésére is – mondta a távirati iroda beszámolója szerint a parlamenti államtitkár.

A források koncentrálása és életképes szerveződések megalakulásának, fejlesztésének ösztönzése azért fontos, mert csak így remélhető, hogy a 2020-tól várható mezőgazdasági támogatási átrendeződés idejére a most megalakuló szerveződések kellően erős szereplőivé válhatnak a magyar agráriumnak – hangsúlyozta a parlamenti államtitkár. Rámutatott: a tapasztalatok azt mutatják, hogy az összefogás, a szövetkezés az egyetlen út arra, hogy a termelők megfelelő pozíciót érjenek el a piacon, hogy a gazdatársadalom piaci érdekei érvényesüljenek. A termelői szerveződések feladata a termelés és értékesítés szervezése, az áru és szolgáltatás útjának lerövidítése, a termelői érdekek képviselete, az együttes fellépés kereteinek biztosítása és a stabil termelői jövedelmezőség elősegítése.