Gazdaság
A kényelmet keressük a hazai nyaralókban
A Balaton és a Velencei-tó mellett a Tisza-tó is egyre népszerűbb, és árban is elérhetőbb ingatlanokat lehet vásárolni, leginkább a többszintes, új építésű társasház a sláger

A megváltozott vásárlói igényeknek és a növekvő vásárlóerőnek köszönhetően a nyaralópiac is átalakulóban van. Míg évtizedekig a kisebb kertes házak, akár könnyűszerkezetes épületek voltak a nyaralópiac slágerei, addig mára a tendencia változni látszik. Az OTP Ingatlanpont lapunknak küldött közleményéből kiderült, hogy egyre többen választják azt a kényelmet, amelyet egy többszintes, új építésű társasház lakása adhat. A befektetők is felismerték az igényt, főleg a Balaton déli partján szaporodnak gombamód az ehhez hasonló épületek. A kényelem ára azonban magas, nem ritka a budapesti új építésű lakások átlagárát is meghaladó, egymillió forintos négyzetméterár sem, a vevők nyolcvan százaléka befektetési céllal is vásárol. A déli parton Siófok, Zamárdi és Balatonlelle a legnépszerűbb, de Keresztúron, Berényben, Szentgyörgyön és az árait tekintve már eddig is középkategóriás Máriafürdőn látványosan beindult a piac.
Katona Tamás, az OTP Ingatlanpont siófoki iroda vezető értékesítési tanácsadója szerint az új építésű, panorámás társasházi lakások maguk után húzták a használt ingatlanok árát is. Siófok belvárosi részén is szépen felmentek az árak: a település egészén közelíti a négyszázezer forintot az átlagár, így aki építkezni akar, inkább a vonzáskörzetben keres magának kisebb települést, ahol még ötmillió forint körül talál közművesített, beépíthető, üres építési telket. Az északi parton kissé más a helyzet, bár áraiban Füred már el is hagyta, Almádi pedig közelíti a négyzetméterenkénti négyszázezer forintos átlagárat. „A legnagyobb ütemű, egy év alatt 26 százalékos áremelkedést is itt, Almádiban regisztrálhattuk tavaly a Balaton-parti városok között” – mondta a tanácsadó. Az ingatlanállomány és a tájegység jellegéből adódóan itt még hódítanak a kisebb házak, pincék, és a Balaton-felvidéki települések is igen népszerűek. Pincéknél, üdülőknél azonban érdemes nagyon odafigyelni: lehetséges, hogy a falusias jelleg ellenére a telek külterületen található, esetleg zártkert minősítésű, amelyre teljesen más építési szabályok és egyéb rendelkezések vonatkoznak. Arról nem is beszélve, hogy ez a hitelből finanszírozás lehetőségeit is jócskán szűkíti – hívta fel a figyelmet Valkó Dávid. Az OTP Ingatlanpont vezető elemzője hozzátette: sokszor a legjobb vételnek ígérkező szőlők, nyaralók hirdetései online nem is elérhetők, ezért érdemes egy helyben jártas, jó kapcsolatokkal rendelkező ingatlanközvetítő segítségét kérni.
A Velencei-tó helyzete sok szempontból teljesen más. Mivel autópálya mellett, Budapest és Székesfehérvár között helyezkedik el, már-már agglomerációs szerepet is betölt. A közlekedés mind közúton, mind vasúton kiváló, mindkét nagyváros fél órán belül elérhető. Ez természetesen az ingatlanárak emelkedésére, de a szolgáltatások és infrastruktúra színvonalának javulására is hatással van. Gárdonyban egy év alatt 27 százalékkal nőttek az átlagos négyzetméterárak, elérve a 290 ezer forintos szintet. Tekintve, hogy a szűken vett fővárosi agglomerációban – például Pécelen és Vecsésen – kerül ennyibe egy négyzetméter, így kifejezetten jó választásnak tűnhet a vízpartra költözni. Aki nyugalmasabb, vidékiesebb hangulatra vágyik, választhatja Sukorót vagy Pákozdot, bár ekkor le kell mondania a közeli vízpartról. A Tisza-tó alternatívája lehet mind a Balatonnak, mind a Velencei-tónak, sőt a horgászoknak és a természet szerelmeseinek még előnyösebb is lehet.
Poroszló és Tiszafüred rohamosan fejlődik, egyre több a szolgáltatás, javul az infrastruktúra is, miközben az ingatlanárak még mindig jóval alacsonyabbak: Balatonlelle 475 ezer forintos átlag négyzetméterárának alig negyedébe, átlagosan 104 ezer forintba kerül Tiszafüreden egy négyzetméter.