Gazdaság

A KSH felfelé javította a tavalyi negyedik negyedéves GDP-adatot

A múlt év egészét tekintve 4,9 százalékosra gyorsult a gazdasági növekedés üteme

A tavalyi negyedik negyedévben 5,1 százalékkal nőtt a bruttó hazai termék (GDP) az előző év azonos időszakához mérve, a szezonálisan és naptárhatással kiigazított, kiegyensúlyozott adatok szerint pedig 4,9 százalékos volt a növekedés - jelentette pénteken második becslése alapján a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). Mindkét szám 0,1 százalékponttal nagyobb a február 14-én közölt első becslésnél.  

Az előző negyedévhez mérve 1,0 százalékos volt a GDP növekedése a tavalyi utolsó három hónapban. 
A múlt év egészét tekintve 4,9 százalékosra gyorsult a gazdasági növekedés üteme Magyarországon az előző évi 4,1 százalékosról. A naptárhatással és más egyedi rendkívüli tényezőktől megszűrt adat szerint 5,0 százalékos volt a növekedés az előző évi 4,4 százalékot követően. 

A bruttó hazai termék 2018-as 4,9 százalékos  növekedéséhez a szolgáltatások 2,4, az építőipar 0,8, a feldolgozóipar 0,7 százalékponttal járult hozzá. A felhasználási oldalon a GDP tavalyi növekedéséhez  a végső fogyasztás 2,6, a bruttó felhalmozás 3,9 százalékponttal járult hozzá. A külkereskedelmi forgalom egyenlege összességében 1,5 százalékponttal lassította a gazdasági növekedést.

PM: Több lábon állt Magyarországon a növekedés tavaly 

Nem csak európai viszonylatban volt magas, de több lábon is állt a gazdasági növekedés Magyarországon 2018-ban - így kommentálta Banai Péter Benő, a Pénzügyminisztérium (PM) államháztartásért felelős államtitkára pénteken az M1 aktuális csatornán a legújabb statisztikai adatokat.

A Központi Statisztikai Hivatal pénteken kiadott második becslésében 0,1 százalékponttal 5,1 százalékra felfelé módosította a tavalyi negyedik negyedéves GDP-adatokat; a múlt év egészében 4,9 százalékkal növekedett a gazdaság.

Az államtitkár kiemelte: termelési oldalról a szolgáltatások, az ipar, az építőipar és a mezőgazdaság is hozzátette a saját teljesítményét a növekedéshez, miközben felhasználási oldalon a fogyasztás és a beruházások is jelentősen bővültek. 

Annak hátterében, hogy a piaci szolgáltatások a 4,9 százalékos növekedésből 3,2 százalékpontot tettek ki, a családi jövedelmek növekedése áll, a többletjövedelmek jó részét a háztartások fogyasztásra és beruházásokra költötték, ami ösztönzőleg hatott a gazdaságra - magyarázta. 

Banai Péter Benő arra is kitért, hogy eddig 19 uniós ország növekedési adatait lehetett megismerni, amelyek között az utolsó negyedév teljesítménye alapján Magyarország ezüstérmes, a visegrádi országok között pedig a magyar adatok a legkedvezőbbek. 

A gazdaság bővülése az egyensúlyi mutatók kedvező alakulása mellett valósult meg - mutatott rá az államtitkár. A GDP-arányos adósság 71 százalék alá csökkent 2018 végére az eddigi adatok alapján az előző év végi 73,3 százalékról, az államháztartási hiány 2 százalék körül, az uniós 3 százalékos és az országgyűlési 2,4 százalékos limit alatt alakult, a folyó fizetési mérleg pedig - még ha az import az exportnál gyorsabban is növekedett - továbbra is többletet mutat - részletezte.