Gazdaság
Kína nem hajlandó tárgyalni az USA-val a vámokról
Peking aggodalmát fejezte ki az Egyesült Államok egyoldalú lépése miatt

A szóvivő hangsúlyozta, hogy az új vámok nem kényszerítik Kínát arra, hogy tárgyalásokat folytasson az Egyesült Államokkal a kereskedelemről.
Peking aggodalmát fejezte ki az Egyesült Államok egyoldalú lépése miatt, azzal érvelve, hogy az nemcsak a kereskedelmi párbeszédet nem segíti elő, hanem aláássa a nemzetközi kereskedelmi és gazdasági rendszer alapjait is, számol be a Pravda.ru.
Lin Jian szerint az USA azon intézkedése, hogy vámokat vet ki számos országra, köztük a globális dél fejlődő országaira, megfosztja ezeket az országokat a teljes körű gazdasági fejlődés lehetőségétől. A kínai fél szerint az ilyen politikák negatív hatással vannak a járvány utáni helyreállítási folyamatokra, és növelik a nemzetközi gazdasági egyenlőtlenségeket.
A Kereskedelmi Világszervezet szerint a Trump-adminisztráció által újra bevezetett, protekcionista gyakorlatok növelik a globális egyenlőtlenséget: a fejlett és a fejlődő országok közötti szakadék egyre mélyül, és az új vámok terheit a legkevésbé tehetősek viselik.
Ez viszont veszélyezteti az ENSZ 2030-ig szóló fenntartható fejlődési menetrendjét, amely a szegénység felszámolására, az éhezés csökkentésére és a gazdasági növekedés mindenki számára történő biztosítására irányuló célokat tartalmaz.
Kína a multilateralizmus és a nemzetközi jog megsértésére is hivatkozott a kereskedelemben. Peking szerint az Egyesült Államok intézkedéseivel destabilizálja a globális ellátási láncokat, és aláássa a WTO elveire épülő, nemzetközi kereskedelmi rendszerbe vetett bizalmat.
Kína hangsúlyozza, hogy a globális együttműködést az ENSZ égisze alatt és a nemzetközi közösség valamennyi tagja által elfogadott szabályok alapján kell fenntartani.
Az amerikai intézkedésekre válaszul Kína szimmetrikus megtorló intézkedéseket kíván bevezetni: április 10-től kezdődően Peking az amerikai áruk teljes körére vámokat kíván kivetni. Ezek a lépések Donald Trump április 2-i nyilatkozatára reagáltak, amelyben 185 ország és régió termékeire vetett ki vámokat. Több országra, köztük Kínára is magasabb vámokat vetettek ki – Kína esetében ezek mértéke elérte a 34 százalékot.
Trump korábban kifejtette, hogy az Egyesült Államok nem kíván új kereskedelmi megállapodásokat kötni Kínával, amíg a kétoldalú gazdasági kapcsolatokban fennálló kereskedelmi deficit nem rendeződik. Peking azonban úgy véli, hogy a nyomásgyakorlás és a fenyegetés nem konstruktív módja a viták rendezésének, és hangsúlyozta, hogy kész minden rendelkezésre álló eszközzel megvédeni jogos érdekeit.
Az USA és Kína a világ legnagyobb gazdaságai, és a köztük lévő kereskedelmi kapcsolatok kulcsszerepet játszanak a világgazdaságban. A kétoldalú kereskedelem 2023-ban több mint 700 milliárd dollárt tett ki.