Gazdaság

Kína leértékelheti a jüant, hogy bosszantsa Trumpot

Donald Trump második amerikai elnöki ciklusa alatt várhatóan megváltozik a kereskedelempolitika, beleértve a kínai termékekre kivetett vámok drasztikus emelését, ami miatt a JPMorgan Chase szerint a jüan akár 15 százalékkal is leértékelődhet, írja a Bloomberg nyomán az Oroszhírek.hu.

Kína leértékelheti a jüant, hogy bosszantsa Trumpot
A kínai elnök, Hszi Csin-ping (e) és a vietnami elnök To Lam
Fotó: AFP/Pool/Andres Martinez Casares

Az elemzők egy, a hírügynökség által látott, „Bracing for a storm” című jegyzetben a kínai árukra kivetett amerikai importadók 60 százalékra történő emelését vetítik előre a jelenlegi 20 százalékos szintről, a Malajziából és Vietnamból érkező importot pedig újabb adókkal sújtják majd.

A kínai kormány válaszul leértékelheti a jüant, és megtorló vámokat vethet ki a nemzetgazdaság támogatása érdekében – állítják a stratégák, akik szerint a jövő évi kínai bruttó hazai termék növekedése az ilyen intézkedések ellenére közel egy százalékponttal, 3,9 százalékra csúszhat vissza.

A JPMorgan kiemelte, hogy a jüan 10-15 százalékos potenciális leértékelődése „lényegesen kisebb, mint az a 28-30 százalék, amely akkor várható, ha a kínai központi bank a 2018–19-es játékkönyvet próbálná, amikor is az amerikai vámok emelkedésének 70 százalékát ellensúlyozandó engedélyezte a valuta leértékelődését”. Trump 2018-ban három százalékról 20 százalékra emelte a kínai árukra kivetett vámokat.

A hónap elején a jüan 2023 vége óta a leggyengébb szintre esett a dollárral szemben, a Trump amerikai elnökválasztáson aratott győzelmével kapcsolatos bizonytalanság közepette. Csütörtökön a kínai valuta közel 7,25 jüanon kereskedett a zöldhasúval szemben.

A hét elején Trump – aki január 20-án lép hivatalba – ígéretet tett arra, hogy 25 százalékos importvámokat vezet be minden Kanadából és Mexikóból származó termékre, valamint 30 százalékra emeli a kínai importra kivetett vámokat.

A JPMorgan arra számít, hogy a feltörekvő gazdaságokat, különösen az olyan feldolgozóipari exportőröket, mint Malajzia, Vietnam és Mexikó, fogja a legsúlyosabban érinteni az amerikai–kínai kereskedelmi háború. Az elemzők hangsúlyozták, hogy az érintett államok valószínűleg globális piaci részesedést veszítenének, mivel Peking más feltörekvő piacok felé terelné át az exportot. A közgazdászok előrejelzése szerint India érezné a legkisebb hatást.

Kapcsolódó írásaink