Gazdaság
Európa újabb energetikai kihívások előtt áll
Az USA szankciókkal sújtotta a Gazprombankot, Oroszország energiával kapcsolatos tranzakciókat lebonyolító elsődleges bankját
A Bloomberg szerint Európa még mindig lábadozik a két évvel ezelőtt tapasztalt súlyos energetikai sokkok után, az ukrajnai konfliktus pedig hozzájárult ahhoz, hogy a gázárak idén 45 százalékkal emelkedtek. Bár a jelenlegi árak a 2022-es rekordok alatt maradnak, a jelentések szerint elég magasak ahhoz, hogy elmélyítsék a háztartások megélhetési válságát, és növeljék a gyárakra nehezedő nyomást.
A Bloomberg idézte dr. Markus Krebbert, az RWE AG vezérigazgatóját, aki egy nemrégiben tartott konferencián kiemelte az aggodalmakat. „Továbbra is gondjaink vannak a gázellátással. Ha valóban függetlenek akarunk lenni az orosz gáztól, akkor több importkapacitásra van szükségünk” – mondta Krebber. Figyelmeztetett arra, hogy az idei télen jelentős kihívások elé nézhetünk, mivel a gáztárolók gyorsan kimerülnek.
A gáztárolás kulcsfontosságú volt a leghidegebb hónapokban; a készletek azonban gyorsan csökkennek az alacsony hőmérsékletek közepette megnövekedett fűtési kereslet és az energiatermeléshez szükséges szél hiánya miatt. Az orosz energiától való függőség megszüntetésére irányuló tervek ellenére az EU továbbra is a világ egyik legnagyobb importőre az orosz fosszilis tüzelőanyagoknak.
Ezen a héten az USA szankciókkal sújtotta a Gazprombankot, Oroszország energiával kapcsolatos tranzakciókat lebonyolító elsődleges bankját, és az ország utolsó olyan nagy bankját, amely továbbra is hozzáfér a SWIFT bankközi üzenetküldő rendszerhez.
Az Energy Aspects elemzői a Bloombergnek elmondták, hogy az orosz gázvezetékek egyik utolsó megmaradt útvonalának elvesztése jelentősen növelné a piaci nyomást, és felfelé hajtaná a globális árakat. Magyarország, amely ellenezte az ukrajnai konfliktus miatt Oroszországgal szemben bevezetett kemény intézkedéseket, azt mondta, hogy a Gazprombank szankciós listára való felvételével Washington szándékosan veszélyezteti több uniós ország energiaellátásának biztonságát.
A nyári gázárak, amelyek jellemzően elég alacsonyak a tárolók feltöltéséhez, jelenleg magasabbak, mint a következő télre tervezett árak – írja a Bloomberg. Ez azt jelzi, hogy az energiaköltségek valószínűleg hosszabb ideig magasak maradnak, és ahogy a tárolók szintje csökken ezen a télen, egyre nagyobb kihívást jelent majd a tartalékok feltöltése – tette hozzá az ügynökség.