Gazdaság

Amerikai kézbe kerülhet az Északi Áramlat–2

Egy amerikai befektető, aki korábban üzleteket kötött Oroszországban, arra kérte az amerikai kormányt, hogy engedje meg neki az ajánlattételt

Donald Trump megválasztott amerikai elnök támogatója a titokzatos üzletember, aki azt mondta magáról, hogy ő akar lenni a leggazdagabb fickó, akiről még senki sem hallott. Az Északi Áramlat–2 gázvezeték 11 milliárd dollárt érhet, de a svájci csődeljárásban áron alul megszerezhető – írja a vg.hu.

Amerikai kézbe kerülhet az Északi Áramlat–2
Északi Áramlat
Fotó: AFP/Handout/Danish Defence

Egy amerikai befektető, aki korábban üzleteket kötött Oroszországban, arra kérte az amerikai kormányt, hogy engedje meg neki az ajánlattételt a szabotált Északi Áramlat–2 gázvezetékre, ha az árverésre kerül egy svájci csődeljárásban.

Senki sem hallott róla

Generációnként egyszeri lehetőség kínálkozik arra, hogy amerikai és európai ellenőrzés alá kerüljön az európai energiaellátás a fosszilis tüzelőanyagok korszakának hátralévő részében – mondta Stephen P. Lynch, aki korábban két évtizedet töltött Moszkvában, s most meg akarja vásárolni az Oroszország és Németország közti földgázvezetéket.

A The Wall Street Journal információi szerint még februárban kért engedélyt a washingtoni pénzügyminisztériumtól, s azzal érvelt, hogy a vezeték amerikai tulajdonjoga előnyt biztosítana az Oroszországgal folytatott béketárgyalásokon az Egyesült Államok számára.

Lynch 2019 óta Miamiban él, s 300 ezer dollárral támogatta Donald Trump elnökválasztási kampányát. Korábban azt mondta magáról, hogy ő akar lenni a leggazdagabb fickó, akiről még senki sem hallott. Nos, merész terve ráirányította a reflektorfényt.

Orosz koronaékszer a gázvezeték

Az 1222 kilométer hosszú vezeték az orosz olajgazdaság koronaékszere volt, amely a hatalmas gázmezőket Európával kötötte össze. Az építése már Oroszország 2022-es ukrajnai inváziója előtt befejeződött. Tulajdonosa az orosz állami gázipari óriás, a Gazprom leányvállalata, amely napokkal az invázió után csődöt jelentett Svájcban. Míg 2022 szeptemberében tenger alatti robbanások pusztították el a vezeték két csomópontjának egyikét, a másik érintetlen marad, de nem használják.

A vezetékhálózat 11 milliárd dollárt érhet. Lynch szerint most „fillérekért” megvásárolható.

Amerikai üzletemberek és volt washingtoni kormányzati tisztviselők, akik tapasztalattal rendelkeznek Oroszországban, azt mondták a tőzsdei lapnak, hogy Lynch terve komoly akadályokba ütközik. De komoly lendületet kaphat, ha Trump hivatalba lépése után alkuként használják az ukrajnai béketárgyalásokon. A megválasztott elnök ugyanis megígérte, hogy gyorsan véget vet a háborúnak.

Azzal is számolni kell, hogy más ajánlattevők orosz vagy kínai érdekeket szolgálnak.

Kapcsolódó írásaink