Gazdaság
Fontos a kunhalmok megőrzése
Rácz András szerint ezek a természeti örökségünk megóvásának emblematikus példái
A minisztérium közleménye szerint az államtitkár a rendezvényen arra hívta fel a figyelmet, hogy a természetvédelem rendkívül speciális terület, ahol nemcsak a természetvédelmi államtitkárságnak, a tíz nemzeti park igazgatóság csaknem 1250 kollégájának, hanem a kormányhivataloknak is fontos szerepük van.
A közigazgatási erőfeszítések mellett azonban nélkülözhetetlen a helyben élők, helyi gazdálkodók, helyi önkormányzatok, civil szervezetek, valamint a tudományos hátteret biztosító kutatóműhelyek, múzeumok és egyetemek bevonása a természetvédelmi munkába.
Az államtitkár hozzátette: a természeti örökségünk megóvásának emblematikus példája a kunhalmok védelme és megőrzése, hiszen ezek az objektumok különösen sérülékenyek.
A halmok kultúrtörténeti, régészeti és egyéb jelentősége mellett, a természetvédelem számára elsődlegesen táji és ökológiai szempontból fontosak.
Ezek a földhalmok, olyan apró kis szigetek, amelyek esélyt adtak arra, hogy az egykori vegetációmaradványok és egy-egy faj túlélhessen az intenzív mezőgazdaság közepette.
Rácz András arra emlékeztetett, hogy a jogi szabályozásnak köszönhetően a kunhalom 1997-től a törvény erejénél fogva védett területnek minősül. Hosszú munka eredményeként az állami természetvédelem nyilvántartása jelenleg 1542, a törvényi definíciónak megfelelő kunhalomról tartalmaz adatokat.
A mesterséges földhalmok fenntartását segíti a természetvédelmi bemutatásuk is. Számos kunhalom egyben tanösvény, túraútvonal állomása is, a népszerűbb helyeken információs táblák segítségével ismerkedhetnek meg a látogatók a helyszínhez kapcsolódó védett természeti értékekkel, hagyományokkal.
A minisztérium beszámolt arról is, hogy a konferencián Balczó Bertalan, a természetvédelemért felelős helyettes államtitkár arról beszélt, hogy a kunhalmok megőrzése közös felelősségünk, és hangsúlyozta, hogy tájvédelmi szempontból elképzelhetetlen az Alföld látványa a kunhalmok nélkül.