Gazdaság
Egyelőre inkább a befektetők keresik a minilakásokat
A közlemény idézte Máté Ferencet a Duna House vezérigazgató-helyettesét, aki elmondta a rövid távú lakáskiadás szabályozása már most formálja a keresletet.
A budapesti minilakások iránti érdeklődésről megjegyezte: a többség (55 százalék) még mindig befektetési céllal választja ezeket a lakásokat, míg a tavalyi 9-ről 15 százalékra emelkedett az első lakást vásárlók aránya a csekély alapterületű ingatlanok tranzakciói között, 20 százalék kisebbe költözés, 10 százalék a generációk különválása miatt szerződött ilyen méretű lakásra.
A szakértő hozzátette, hogy míg 2023-ban a legtöbb minilakás Terézvárosban, Erzsébetvárosban, valamint a XIII. kerületben talált gazdára, addig az idén új tulajdonoshoz került minigarzonok többsége Erzsébetváros mellett a IV., valamint a XX. kerületben helyezkedett el.
Arra is kitértek, hogy akár bérbeadás útján tervezik hasznosítani, akár saját használatra keresik az ügyfelek az ilyen típusú lakásokat, érdemes az átlagosnál magasabb négyzetméterárakkal számolni.
Ugyanis idén a használt, fővárosi ingatlanok átlagos négyzetméterára 903 ezer forintra emelkedett, míg a minilakásokat átlagosan 1,08 millió forintért lehetett megvásárolni, ami 20 százalékos eltérés.
Egyúttal jelezték, hogy egymillió forint feletti négyzetméteráron a fővárosi kislakások 61 százaléka kelt el, a legtöbbet, 1,63 millió forintot az I., valamint a II. kerületben található minigarzonokért fizették a vevők, míg a legalacsonyabb, 350 ezer forintos négyzetméterárat egy pesterzsébeti kislakásért kért az eladó a Duna House 2024. január-október közötti értékesítési adatai alapján.