Gazdaság

Veszteséget okozhatnak a brit gazdaságnak a Trump által tervezett vámok

A legfrissebb szakértői tanulmány szerint több tízmilliárd font exportveszteséget okozhatnak a brit gazdaságnak az amerikai elnökválasztás győztese, Donald Trump által kilátásba helyezett vámok.

Veszteséget okozhatnak a brit gazdaságnak a Trump által tervezett vámok
Több tízmilliárd font exportveszteséget okozhatnak a brit gazdaságnak a Trump által tervezett vámok
Fotó: AFP/Justin Tallis

A Sussexi Egyetem kereskedelempolitikai kutatóműhelyének (CITP) szimulációs forgatókönyve olyan helyzetet vázol fel, amelyben az Egyesült Államok 20 százalékos vámot vet ki minden importtermékre, és külön 60 százalékos büntetővámmal sújtja a Kínából érkező behozatalt.

A CITP modellszámításai szerint e forgatókönyv megvalósulása esetén a teljes brit export éves értéke 22 milliárd fonttal (több mint 10 700 milliárd forinttal) zuhanna.

Ez 2,6 százalékos exportkiesést jelentene, és a kiviteli veszteség elérné az éves brit hazai össztermék (GDP) 0,8 százalékát.

A CITP elemzői hangsúlyozzák, hogy az átlagon belül rendkívül nagy eltérések lehetségesek az egyes szektorok között, tekintettel az ágazatok különböző vámérzékenységére.

A kutatóműhely által felvázolt forgatókönyvek szerint a brit halászati szektor exportja például 21,5 százalékkal, a finomított nyersolajszármazékoké 20,9 százalékkal, a bányászati ágazaté 20,4 százalékkal zuhanna, ha a következő Trump-kormányzat maradéktalanul bevezetné az elnökválasztás győztese által kilátásba helyezett vámokat.

Más nagy londoni elemzőházak szerint az amerikai államháztartásra is jelentős hatást gyakorolhatnak Trump gazdaságpolitikai tervei.

A Fitch Ratings nemzetközi hitelminősítő a választások után összeállított helyzetértékelésében kiemelte: azóta, hogy tavaly a lehetséges legjobb „AAA”-ról egy fokozattal „AA plusz”-ra rontotta az Egyesült Államok adósosztályzatát, az amerikai költségvetési pozíció még tovább gyengült, jóllehet a reálgazdaság felülteljesítő volt.

A cég közölte: jelenlegi előrejelzése szerint ebben a környezetben a hazai össztermékhez (GDP) mért amerikai szuverén adósságállomány 2026-ig 122 százalékra emelkedik az idei évre várt 115 százalékról.

A Fitch kiemeli: az általa 2026-ra várt amerikai államadósságráta hozzávetőleg 1,5 százalékponttal magasabb a tavalyi leminősítés idején érvényben volt alapeseti előrejelzésénél.

A Fitch Ratings elemzői 7,6 százalékra taksálják a hazai össztermékhez mért idei amerikai államháztartási hiányt, és a 2025–2026-os időszakra is hasonló éves deficiteket várnak.

Hangsúlyozták ugyanakkor, hogy a Trump által ígért adópolitikai intézkedések kockázatokkal terhelik a 2025-re és 2026-ra szóló hiányelőrejelzéseket is. Felidézik, hogy Donald Trump a társasági adót 21 százalékról 15 százalékra kívánja csökkenteni, emellett adómentességet ígért egyes jövedelmi kategóriákra, és ezek az intézkedések is növelhetik a deficitre ható felhajtóerőt.

Kapcsolódó írásaink