Gazdaság

Tízmilliárd forint felett járnak a kifizetések

A Napenergia Plusz Program sikeres

Mintegy négyezer pályázónak már több mint tízmilliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez – jelentette be csütörtöki Facebook-bejegyzésében az Energiaügyi Minisztérium (EM).

Tízmilliárd forint felett járnak a kifizetések
A kormány a népszerű kezdeményezéssel a családokat ösztönzi a zöldenergia termelésére és tárolására
Fotó: MH-archív/Purger Tamás

A minisztérium felhívta a figyelmet arra, hogy a kormány a népszerű kezdeményezéssel a családokat ösztönzi a zöldenergia termelésére és tárolására. A tiszta áram saját célú előállítását háztartási naperőmű, a későbbi helyi felhasználását pedig korszerű energiatároló teszi lehetővé a támogatott háztartások számára. A berendezések beszerzési és felszerelési költségeinek kétharmadát, ingatlanonként legfeljebb ötmillió forintot vállal át az állam a Napenergia plusz programmal.

A bejegyzésből kiderül, hogy eddig több mint húszezer igénylést bíráltak el kedvezően, a nyári keretemelés jóvoltából eddig összesen mintegy 84 milliárd forint odaítéléséről született döntés. A műszakilag készre jelentett és hálózatba kapcsolt rendszerek után majdnem másfélezer záró kifizetési kérelem is beérkezett. Ezek alapján csaknem kétmilliárd forint állami hozzájárulást kaptak kézhez a sikeresen pályázók – ismertették.

A Napenergia plusz programnak köszönhetően a háztartási méretű kiserőművek száma belátható időn belül eléri a 300 ezret Magyarországon. A családok támogatott beruházásai erősítik az önellátási képességeket, és csökkentik az áramszámlákat – emelte ki a minisztérium.

A bejegyzésben emlékeztettek arra is, hogy a napenergia hazai aránya az áramtermelésben tavaly a világon a harmadik, Európában a második legmagasabb volt. A környezetkímélő, klímabarát energiatermelés előnyeinek hatékonyabb kiaknázása, a zöldenergia rugalmasabb hasznosítása érdekében gyors ütemben kell elterjedniük a korszerű tárolási megoldásoknak is. A vállalatok egy önálló pályázaton elnyert vissza nem térítendő beruházási támogatással és bevételkompenzációval létesíthetnek ipari energiatárolókat, 2026 tavaszáig mintegy hússzorosára növelve a meglévő kapacitásokat – hangsúlyozta az EM.

Kapcsolódó írásaink