Gazdaság

Már több mint 4000 cég pályázott elektromos gépjárművek beszerzésére

Újabb mérföldkőhöz ért az állami támogatási program: már több mint 4000 cég pályázott elektromos gépjárművek beszerzésére – közölte az Energiaügyi Minisztérium (EM) szombaton a Facebook-oldalán.

Már több mint 4000 cég pályázott elektromos gépjárművek beszerzésére
Elektromos autó
Fotó: MH-archív/Papajcsik Péter

A tárca azt írta a közösségi oldalán, hogy meghaladta a négyezret a hazai gazdasági társaságoktól beérkezett támogatási igények száma, a benyújtott kérelmek alapján közel 3600 tisztán elektromos személygépkocsit és több mint 1100 kisteherautót vásárolhatnak a vállalkozások kormányzati segítséggel.

Úgy folytatták, hogy a megítélt támogatások is szépen gyarapodnak, mintegy 3300 pályázat esetében született már kedvező döntés.

A leszerződött összegek a program 30 milliárd forintos keretösszegének több mint felét lefedik, a rendelkezésre álló teljes forrásmennyiség mintegy tizedét már ki is fizették a nyerteseknek – tették hozzá.

A közlés szerint a pályázat még több hazai vállalkozáson segíthet, miután a felhívás októberi módosítása bővítette a lehetséges résztvevők körét, 2021 helyett így 2022 végéig megalapított gazdasági társaságok igényelhetnek támogatást árbevételi kötöttség nélkül akkor is, ha korábbi kérelmüket valamilyen okból visszavonták. A program 2025 tavaszáig ösztönzi a gazdasági társaságok járműflottáinak környezetbarát korszerűsítését – fűzték hozzá.

Hangsúlyozták, hogy a jövő a zöldenergiáé, a legnagyobb szennyezők közé tartozó közlekedés zöldítése érdemben előmozdítja a klímavállalások teljesítését.

A szakminisztérium megduplázza az elektromobilitás terjedését szolgáló pályázati forrásokat, és napokon belül elindul a vidéki elektromos töltőhálózat fehér foltjainak felszámolását célzó program is 28 milliárd forintos keretösszeggel.

A kormányzati hozzájárulás jóvoltából a következő években mintegy száz új töltőállomást telepíthetnek a fővároson kívül – jelezték.

Az EM tehát többféle intézkedést tesz a legnagyobb szennyezők közé tartozó közlekedés környezetterhelésének mérsékléséért.

Komoly eredménynek nevezték, hogy a megelőző évek megszakítatlanul emelkedő trendjével szemben tavaly 11 százalékkal csökkent az ágazat kibocsátása üvegházhatású gázokból.

A zöldenergia még szélesebb körű alkalmazása ebben a szektorban is hozzájárul a klímacélok eléréséhez, a tiszta és csendes gépkocsik tömeges megjelenése élhetőbbé teszi településeinket is – áll a bejegyzésben.

Kapcsolódó írásaink