Gazdaság

A VDA német autóipari szervezet bírálta a kínai elektromos autók vámjának tervezett megemelését

A kínai kormányt felszólították, hogy jelezze párbeszédre való hajlandóságát

A német autóipar szakmai képviseleti szervezete, a VDA bírálta az Európa Bizottság döntését, miszerint a jövőben „kiegyenlítő” vámot vetne ki a Kínából származó elektromos autókra.

A VDA német autóipari szervezet bírálta a kínai elektromos autók vámjának tervezett megemelését
A világ legnagyobb elektromosautó-gyártója, a sencseni BYD jelenleg Magyarországon épít üzemet az európai piac ellátására
Fotó: AFP/Attila Völgyi

A VDA (Verband der Automobilindustrie) elnöke Hildegard Müller úgy látja, hogy a vámok akadályozzák a globális együttműködést. Hangsúlyozta, hogy ez növelné a globális kereskedelmi konfliktusok kockázatát.

„Az is tény, hogy a Kínából importált e-autókra kivetett kiegyenlítő vámok nem alkalmasak az európai autóipar versenyképességének erősítésére” – tette hozzá.

A DIHK német ipari és kereskedelmi kamara szintén arra figyelmeztetett, hogy az intézkedés a kereskedelmi konfliktus kiéleződéséhez vezethet.

A brüsszeli bejelentés szerint az akár 38,1 százalékig terjedő vámokat ténylegesen akkor vetik ki, ha nem sikerül megállapodni Kínával. A kínai kormányt felszólították, hogy jelezze párbeszédre való hajlandóságát.

„Kínán is múlik, hogy konstruktív javaslatokkal forduljon Európához, hogy következetesen és gyorsan felhagyjon a versenyt torzító magatartással, hogy megakadályozza a kereskedelmi konfliktusok eszkalálódását” – mondta Müller.

Kapcsolódó írásaink