Gazdaság

Az EU-s bürokraták cserbenhagynák a közúti fuvarozókat

Négy kelet-európai tagállam EU-s képviselői kérdést intéztek az Európai Bizottsághoz az EU-Ukrajna és az EU-Moldova közötti közúti-fuvarozási egyezmény uniós piacra gyakorolt negatív hatása kapcsán.

Az EU-s bürokraták cserbenhagynák a közúti fuvarozókat
Deli Andor: Lengyel, szlovák és magyar képviselőtársaimmal együtt kérjük számon az EB-t…
Fotó: MH archív/Csudai Sándor

Deli Andor vajdasági fideszes EP-képviselő, a kérdés kezdeményezője, elmondta, felvetésükkel a magyar, lengyel, szlovák, cseh és litván fuvarozó egyesületek melletti teljes kiállásukat fejezik ki. „Felháborító, hogy az uniós fuvarozók kárán kívánja a Bizottság előnybe helyezni egyes csatlakozásra váró országok fuvarozóit” – hangsúlyozta Deli Andor.

„Az Európai Unió közútifuvarozási egyezményt kötött Ukrajnával és Moldovával, amelynek értelmében ideglenesen felfüggesztésre került a kétoldalú engedélyezési rendszer az EU tagállamai és e két ország között. Gyakorlatban ez azt jelenti, hogy az ukrán és moldáv fuvarozók korlátlanul férnek hozzá az uniós piachoz, bizonyos esetekben kedvezőbb szabályok szerint, mint az uniós fuvarozók. Az egyezmény több mint egy éves alkalmazása jelentős versenyhátrányt okozott az uniós, főleg közép és kelet-európai fuvarozók számára, akik aggodalmuknak is hangot adtak” – ismertette Deli a kezdeményezés hátterét.

„Lengyel, szlovák és magyar képviselőtársaimmal együtt számon kérjük az Európai Bizottságot: döntése során megfelelően körültekintő volt-e, hiszen egyértelmű, hogy a felfüggesztés az uniós fuvarozókra hátrányos következményekkel jár, illetve mit kíván tenni az uniós fuvarozók védelme érdekében. Természetesen nem vitatjuk, hogy az ukrán és moldáv érdekeket is figyelembe kell venni, viszont, ezt úgy kell tenni, hogy ne okozzunk versenyhátrányt saját közúti fuvarozó ágazatunknak. Ezért, az Európai Bizottságnak új megoldással kell előállnia” – emelte ki a fideszes politikus.

Kapcsolódó írásaink