Gazdaság

Magyarországon az egyik legalacsonyabb az üzemanyagáron belül az adók aránya

Magyarországon mind a benzin, mind a dízel esetében az egyik legalacsonyabb az áron belül az adók aránya – írja legfrissebb elemzésében az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány.

Magyarországon az egyik legalacsonyabb az üzemanyagáron belül az adók aránya
Képünk illusztráció
Fotó: Uwe Lein / dpa via AFP

Az Európai Unió irányelvei szerint a benzin és a dízel esetében literenként minimálisan 35,9, illetve 33 eurócentes jövedékiadó-terhet írnak elő. Magyarországon augusztus elsejétől 120, illetve 110,35 forintos jövedékiadó-szint az érvényes a két üzemanyagtípusra, ami alacsonyabb az uniós direktívánál – írja friss elemzésében a gazdaságkutató intézet.

Az Oeconomus egyúttal arra is felhívta a figyelmet, hogy az iránymutatás alkalmazásával a benzin ára 10–20 forinttal, a dízelgázolajé pedig 15–20 forinttal lenne magasabb a jelenleginél.

Az intézet elemzésében elkészítette a két fő üzemanyagtípusra érvényes adóék uniós rangsorát, és térképen ábrázolta a benzin jövedéki adójának mértékét. Magyarországon mind a benzin, mind a dízel esetében az egyik legalacsonyabb az áron belül az adók aránya.

Az elemzés azt is kiemelte, hogy bár az Európában irányadó Brent üzemanyagár-index árfolyama visszatért az orosz–ukrán háború kitörése előtti szintjére, még így is 25–45 százalékkal magasabb az utolsó válságmentes év, 2019 átlagos értékéhez képest.

Jelenleg Bulgária, Lengyelország, Magyarország, Málta és Románia veti ki az irányelv szerinti minimális adóterhet. Lengyelország és hazánk esetében az eltérést az ingadozó zloty- és forintárfolyam okozza – emelte ki az intézet.

Európában Hollandiában, Olaszországban és Finnországban volt a legmagasabb a literenként kivetett jövedéki adó, rendre 79, 73 és 72 eurócent. Az EU-ban a benzin átlagos jövedéki adója 0,53 euró literenként, a dízelgázolajé pedig 0,43 euró.

A teljes elemzés elérhető az Oeconomus honlapján.

Kapcsolódó írásaink

Ismét emelkedhet az üzemanyagok ára

ĀAz elmúlt időszak jelentős mértékű emelkedését a szakértők a Brent olaj áremelkedésével és a dollár forinthoz viszonyított erősödésével magyarázzák