Gazdaság
Roszatom: Atomenergetikai megállapodást kötött Oroszország és Etiópia
Jelenleg Oroszország a világ első számú országa az atomenergia-ágazatban, és kész megosztani tapasztalatait és technológiáját az afrikai nemzetekkel

A megállapodás felvázolja azokat a lépéseket, amelyeket az országok 2023-2025-ben tesznek „egy nagy vagy kis kapacitású atomerőmű, valamint egy nukleáris tudományos és technológiai központ építésének lehetőségeinek feltárására Etiópiában” – áll a cég közleményében.
Az etiópiai delegáció Szentpéterváron a Roszatom képviselőivel tárgyalt a nukleáris együttműködésről, és megállapodtak abban, hogy együttműködnek az ország nukleáris iparának fejlesztésében, technikai utakat és szemináriumokat szerveznek, valamint szakosodott munkacsoportok találkozóit szervezik.
Lihacsov azt is elárulta, hogy a BRICS Új Fejlesztési Bank finanszírozni fog bizonyos Roszatom-projekteket, például orvosi központok és kis kapacitású atomerőművek építését.
„ELSŐ ALKALOMMAL FOLYTATTUNK NAGYSZABÁSÚ TÁRGYALÁSOKAT A BRICS ÚJ FEJLESZTÉSI BANKKAL ÉS A BANK ELNÖKÉVEL. MEGÁLLAPODÁSOK SZÜLETTEK BIZONYOS PROJEKTEK FINANSZÍROZÁSÁRÓL A BRICS-ORSZÁGOKBAN” – MONDTA.
Ryan Collier, a Roszatom közép- és dél-afrikai vezérigazgatója szerint Oroszország szélesebb körű nukleáris együttműködést szorgalmaz az afrikai országokkal, és gyorsan halad, mivel az elmúlt évtizedben egyre több állam dolgozott nukleáris infrastruktúra kiépítésén.
Ott van Egyiptom, ahol jelenleg 4800 megawatt van építés alatt, és a szubszaharai Afrikában is haladunk. A nukleáris projektek nem egyik napról a másikra valósulnak meg, különböző kulcsfontosságú nukleáris infrastruktúrákat kell létrehozni, mielőtt a projektet tovább lehet vinni – mondta a szentpétervári csúcstalálkozó alkalmával.
Hozzátette, hogy az energiahiánnyal küzdő Egyiptomban épülő atomerőmű „megváltoztatja az ország arculatát”, mivel “tiszta alapterhelésű villamos energiával” látja el.
A Roszatom által üzemeltetett El Dabaa atomerőmű négy blokkból áll majd, amelyek az orosz VVER technológiát használják, mindegyik 1200 MW teljesítményű, és a jelenleg elérhető legfejlettebb technológiával, a III+ generációs VVER-1200-as reaktorokkal vannak felszerelve. Egyiptom arra számít, hogy az atomerőmű 2030-ra teljes kapacitással fog működni.
Jelenleg Oroszország a világ első számú országa az atomenergia-ágazatban, és kész megosztani tapasztalatait és technológiáját az afrikai nemzetekkel – mondta az afrikai országokkal való gazdasági együttműködés koordinációs bizottságának (AFROCOM) vezetője, Igor Morozov.
„Ruandában létrehozunk egy képzési központot nukleáris energetikai szakemberek számára, egy kutatási és technológiai központot, amelyet, biztos vagyok benne, hogy a Roszatom a jövőben az egész afrikai kontinensre kiterjeszt” – mondta Morozov.
Az orosz nukleáris ipar világszerte számos erőmű működéséhez nélkülözhetetlen. A World Nuclear Industry Status Report adatai szerint a 2022 közepén épülő 53 reaktorból 20-at a Roszatom épít, ebből 17-et Oroszországon kívül.