Gazdaság

Így áshatja alá Kína és Oroszország a dollár egyeduralmát

James Rickards amerikai pénzügyi szakértő és volt CIA-tanácsadó úgy véli, hogy Oroszország devizatartalékainak értéke a közeljövőben meredeken emelkedhet, amely biztosítja „szankcióálló” képességét.

Így áshatja alá Kína és Oroszország a dollár egyeduralmát
Képünk illusztráció
Fotó: AFP/David Gray

Az elmúlt években Oroszország és stratégiai partnere, Kína aktívan nagy mennyiségű nemesfémet vásárolt fel. Jelenleg a hatodik, illetve a hetedik legnagyobb aranytartalékkal rendelkeznek, és vezető országok az aranybányászatban – olvasható a The Daily Reckoning című lapban.

A szakértő szerint a nemesfémek értéke Oroszország és Kína tartalékaiban jelentősen növekedhet. Az általuk folytatott politika, amelyet az arany fizikai felvásárlásával támogatnak, az arany árának erőteljes emelkedését eredményezheti, az unciánkénti 3000 dolláros vagy még magasabb szintre.

James Rickards emlékeztet arra is, hogy augusztusban lesz a BRICS-csúcstalálkozó, amelyen várhatóan bejelentik egy új valuta létrehozását, s ennek kapcsán azt írta, hogy ezt a valutát vélhetően az aranyhoz kötik majd.

Ebből kiindulva azt feltételezi, hogy az új valuta egy hagyományos egységének értéke megfelelhet egy uncia arany árának. A jelenlegi árfolyamokon egy BRICS-egység értéke így 1950 dollár lenne.

A BRICS-pénznek tehát aranyban meghatározott fix értéke lehet, míg szemben a dolláréval, amely nincs rögzítve. Ha az arany dollárban kifejezett ára emelkedik, akkor a BRICS-valuta egy egységének értéke is emelkedni fog a dollárral szemben. Ha az arany dollárban kifejezett ára csökken, a BRICS-pénzegység értéke a dollárral szemben csökkenni fog. Következésképpen Oroszország és Kína számára előnyös lenne, ha az arany ára emelkedne.

Rickards szerint Oroszország és Kína magas dollárárat akar majd az aranyért, hogy növelje a BRICS-valuta értékét. Ez viszont növelné a saját vagyonukat, és aláásná a dollárba vetett bizalmat.

Mindez azt jelzi, hogy az USA nehéz helyzetben van, és Rickards azt jósolja, hogy ha az arany ára eléri az unciánkénti 3000 dollárt, az a dollár összeomlásához fog vezetni.

Kína és Oroszország nem kommentálta a szerző hipotézisét.

Kapcsolódó írásaink