Gazdaság
A magyar fogyasztók nyitottak a fenntarthatóság és a technológiai újdonságok iránt
A GWI Magyarországon most először készített felmérést
A londoni székhelyű GWI az internethasználók szokásait vizsgálva azt találta, hogy míg Európában átlagosan 43 százalék, Magyarországon 48 százalék várja el a környezettudatosságot a vállalatoktól – mondta Major Helga, a Publicis Groupe Hungary média üzletágának stratégiai igazgatója.
Hozzátette, hogy a környezetvédelem a világjárvány ideje alatt kissé lejjebb került a fogyasztói szempontok rangsorában, de nem szorult háttérbe.
Felértékelték ugyanakkor a mindennapi nehézségek az árérzékenységet, emiatt Magyarországon a termékösszehasonlító oldalak látogatottabbak, mint más államokban, és egyre magasabb jövedelmű rétegek figyelnek arra, mi mennyibe kerül. Tájékoztatása szerint a felmérésből kiderül többek között az is, hogy belföldön a hagyományos üzletek még mindig 60 százalékban uralják a vásárlásokat, Európában viszont már 51 százalékkal az online kereskedelem vezet. A magyarok ugyanakkor nagyobb arányban alkalmazzák az új technológiákat, a Z-generációnak (az ezredforduló táján és az utána következő évtizedben születettek) például 49 százaléka használ hidetésblokkolót, miközben az európai átlag ebben a korcsoportban 38 százalék.
Kriptovalutával a magyarok 17 százaléka rendelkezik, robottechnológiát 39 százalék, mesterséges intelligencián alapuló eszközt 46 százalék használ, mindegyik arány több százalékponttal magasabb a kontinens átlagánál - tette hozzá.
A médiafogyasztási szokásokat szintén kettősség jellemzi, a hagyományos média ugyanis még mindig jóval erősebb az online csatornáknál és a streamingnél. A televíziózás a fiatalok körében 59 százalékon áll, a teljes lakosságon belül 72 százalékon. A közösségi médiát ugyanakkor ennél is nagyobb réteg, a fogyasztók 93 százaléka használja kapcsolattartásra, szemben az EU 65 százalékával. Magyarországon a Facebook a legnépszerűbb 55 százalékkal, az Instagramot 33 százalék, a TikTokot 24 százalék látogatja napi rendszerességgel – ismertette a stratégiai igazgató.
Tájékoztatásuk szerint a GWI 52 országban vizsgálja a fogyasztói szokásokat, Magyarországon most először készítettek felmérést. Online kérdőíveikkel a 16 és 64 év közötti internetfelhasználókat keresték meg 2023 első negyedévében, vagyis csaknem 6,3 millió fogyasztót.
A kérdéseket a GWI egységes módszertannal vizsgálja, mintájuk az internetező lakosságra reprezentatív.